Yoğurdun Faydaları Nelerdir ve Nelere İyi Gelir ?

1
1929
Yoğurdun Faydalar ve Yoğurt Nelere İyi Gelir ?

Türk mutfağının vazgeçilmez faydalı besini olan yoğurt, çoğumuzun dolabından eksik olmaz. Sade olarak yemeğin yanında veya yemeğin üstüne dökerek tükettiğimiz yoğurt, yabancı ülkelerde genelde krema gibi meyveler katılarak tüketiliyor. Yoğurt; içerdiği fosfor, potasyum, iyot, riboflavin, çinko ve B12 bakımından vücudumuz için adeta koruma kalkanı oluşturur. Aynı zamanda gözlerimiz için oldukça faydalı olan A vitamini ile bağışıklık sistemimizi güçlendiren E vitaminini de içeriyor. Bundan dolayı yoğurt evimizden hiç eksik etmediğimiz gıdaların başında geliyor. Yoğurdun diğer faydalarını tek tek yazmaya çalışalım.

Yukarıda yazdığımız vitamin ve minerallerin yanı sıra hepimizin bildiği gibi yoğurt kalsiyum içerir; bu da zaten kemiklerimizin güçlü olması ve yoğunluğunun sıkı bir şekilde korunması için gereklidir. Böylece ileriki yaşlarda kemik erimesinin önüne geçebilirsiniz. Yoğurdun içindeki kalsiyum ve potasyum süte göre vücut tarafından daha rahat emilir.

Yoğurt Hangi Hastalıklara İyi Gelir ?

Yoğurt Nelere İyi Gelir ?

Kronik diyabet, ishal, gut ve dizanteri gibi hastalıklara karşı tedavi edici özelliğe sahiptir. Vücudu radyoaktiviteye ve zehire karşı korur. Tümör ve kanser oluşumunu önleyici özelliğe sahiptir. İshalin panzehiri olması sebebiyle özellikle yaz aylarında çocuklarda artış görülen ishalin tedavisinde çocuklara bol bol yoğurt yedirilmelidir.

Özellikle sindirim ve bağırsak sorunu olanlar, düzenli ilaç kullananlar, sigara gibi toksinlere fazlasıyla maruz kalanlar için yoğurt mutfaktan asla eksik edilmemesi gereken besinlerin başında gelir.

Yoğurt Yağ Yakmaya Yardımcı

Japonya’da yapılan bir araştırmada 6 hafta boyunca günde bir porsiyon yoğurt yiyenlerin yüzde 80’inde nefes kokusuna yol açan hidrojen sülfit düzeyinin düştüğü, yoğurdun içeriğindeki maddelerin bu rahatsızlıkları önlediği ortaya çıktı. ABD’de yapılan bir araştırmada ise, düşük kalorili rejimlerine yoğurt seçeneğini ekleyen ve günde 3 öğün yağsız yoğurt yiyen aşırı kiloluların, yoğurtsuz bir diyet programı uygulayanlara oranla yüzde 22 daha fazla kilo verdiklerini tespit etti. Zayıflama diyetlerinde yoğurt yiyenlerin yüzde 61 daha fazla yağ yaktıkları görüldü. Yoğurt yiyenlerin ayrıca, karın bölgelerinde yüzde 81 daha fazla yağ yaktıkları da belirlendi. Düşük yağ oranlı süt ürünlerinden oluşan kalsiyum ve protein ağırlıklı diyetin, yağ yakma ve kilo vermek için ideal olduğu vurgulandı.

Yoğurdun Tüm Faydaları

 • Sindirimde yaşanılan zorlukları engeller. Vücutta kendi kendine sindirilen tek gıda yoğurttur.
 • İçeriğindeki probiyotikler ile bağışıklığınızı güçlendirir.
 • Doktorlar tarafından kolon kanserinin önlenmesi amacıyla önerilen gıdaların başında gelir.
 • İçerdiği potasyum sayesinde kalp atışını ve kan basıncı düzenlemede doğal yardımcıdır. Bu da yüksek tansiyonu engellemede önemlidir.
 • Bağırsak için etkilidir. Bağırsaklarda tehlikeli ve zararlı mikroorganizmaların yaşamasını önler. Zarar gören bağırsak florasını düzenler.
 • Stres, alkol, kolalı ve karbonatlı içeceklerle zarar gören sindirim sistemini korur.
 • Nefesinizi kokmasını ve dişlerinizde diş taşı oluşmasını önlemeye yardımcıdır.
 • Diyetiniz için en ideal gıdalardan biridir yoğurt. Özellikle karın bölgenizdeki fazla yağlardan kurtulmanızda yoğurt ilk danışacağınız gıdalardan biridir.
 • Kasların kendini tamir etmesi için gereken amino asitleri sağlar. Egzersiz sonrası yorulmuş kaslarınız için enerji depolar.
 • Her bakteri zararlı değildir. Laktobasil gibi zararlı olmayan bakteriler vücudumuzun her bölgesinde bulunur. Yoğurtta bol miktarda bulunan laktobasiller özellikle kadınlarda cinsel bölgenin ekosistemini korur.
 • Kış aylarında yakalanmadan duramadığımız nezle ve grip gibi hastalıklardan uzak durmak istiyorsanız yoğurt size yardımcı olacaktır.

Yoğurdun Yararları ve Meyveli Yoğurt Hazırlamak

Yoğurdu tükettiğiniz zaman içine şeker koymaktan kaçının. Tamamen doğal bir şekilde tüketin. Eğer yoğurdu şekerli yeme konusunda ısrarcı iseniz yoğurdunuza şeker yerine mevsim meyvesi katarak doğallığı bozmamış olursunuz. Yağsız veya az yağlı yoğurt satın alıp tüketin. Eğer mümkünse yoğurdu evinizde yapmaya çalışın. Evinizde yaptığınız yoğurtlarda katkı maddesi doğal olarak olmayacaktır. Hazır satılan yoğurtlara göre daha az kıvamlı, mayhoş ve sulu olmasına rağmen ev yoğurdunun daha yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Eğer yoğurdunuzu evinizde hazırlamanız mümkün değilse bile saydığımız tüm yararlarından ötürü yoğurttan sakın vazgeçmeyin.

1 Yorum

 1. 6 ay önce malesef ayağım kırıldı ve 6 hafta evde ayağım alçıda bekledim ve bol bol yoğurt tükettim çok faydası olduğunu herkes söyledi ve artık daha fazla yoğurt tüketiyorum, harika bilgiler teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz