Çabuk Yağlanan Saçlara Doğal Çözümler

1
2480
Çabuk Yağlanan Saçlara Doğal Çözümler

Yağlı saçların gün içinde moralimizi az çok bozduğunu biliriz. Hatta karşılaştığımız insanların bizi bakımsız sandıklarını düşünürüz bazen. Saçın yağlanması doğal süreçtir ancak aşırı yağlanma veya çabuk yağlanma her gün saçımızı yıkamamızı gerektirir ki bu da bir süreden sonra bıkkınlık yaratır bizde. Ayrıca her gün saçımızı şampuanlamamız saç derimizin kurumasına ve böylece saç derimizdeki yağ bezelerinin daha çok yağ üretmesine neden olur. Bu kısır döngüyü kırmak için aşağıdaki doğal ve bitkisel çözümleri deneyebilirsiniz. Haftada 1 kez uygulanması yeterlidir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi yağlı saçlara karşı birebirdir. Saçınızı yıkadıktan sonra durulama suyuna elma sirkesi ekleyin.

Kekik ve Sedir

1 litre suya 1 tutam kekik ve 1 tutam sedir konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra temiz ve ince bir tülbentten süzülür. Suyuna, 1 su bardağı limon suyu ilâve edilip saç dipleri ovularak yıkanır. Bu karışımı haftada 2 kere tekrarlayabilirsiniz.

Yağlanmış Saçlar İçin Kekik Yağı

Kekik ve Biberiye

1,5 su bardağını kaynatın ve 1 tatlı kaşığı kekik ile 1 tatlı kaşığı biberiyeyi içine atın, demlenmesini bekleyin. 10 dakika demlenen karışımı süzüp ılıyınca saç derinize iyice yedirerek sürün. Yarım saat saçınızda bekletip yıkayabilirsiniz.

Kekik ve Kükürtlü Sabun

1 litre suya 1 avuç kekik konur. 5 dakika kaynatıldıktan sonra temiz ve ince bir tül bentten süzülür. Saçlar ve saç dipleri bu suyla iyice ovulduktan sonra 1 saat bekletilir. Sonra ılık su ve kükürtlü sabunla yıkanır.

Not : Kükürtlü sabunun saç derinizi tamamen kurutması durumunda yukarıda açıkladığımız gibi saçınız daha da yağlanabilir. Buna dikkat ediniz.

Suna Dumankaya’dan Yağlı Saçlara Elma Sirkesi ve Kekik Suyu

1 kahve fincanı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı kekik suyu, 1 çay kaşığı tuz ve 1 su bardağı suyu karıştırın

Elde ettiğiniz karışımı saç diplerinize masaj yaparak sürün. Daha sonra nemli ve sıcak bir havluya sararak yaklaşık 2 saat saçınızda bekletin. Yağlı saçlar için özel bir şampuanla saçlarınızı yıkayın. Bu saç bakım maskesini haftada bir tekrarlamanızda fayda var.

Yumurta

4 tane yumurtayı bir kasede kırın ve çatalla iyice karıştırın. Saçlarınıza bu karışımı yedirin ve 15 – 20 dakika saçınızda bekletin. Ardından ılık su ile saçlarınızı durulayın. Durulama suyuna gül suyu ve konyak ekleyebilirsiniz.

Çabuk Yağlanan Saçlar İçin Öneriler

Çabuk Yağlanan Saçlar İçin Öneriler

  • Saçlarınızı çok sık yıkamayın. Saçınızı çok sık yıkamak (şampuanlamak) saç derinizin kurumasına neden olur. Böylece saç derisindeki yağ bezeleri daha çok yağ salgılar.
  • Beslenmenize dikkat edin. Vücudun yağlanmasına ve aşırı yağ üretimine neden olan hazır gıdalardan kaçının.
  • Yağlı saçlara uygun şampuan seçin. Seçtiğiniz şampuanın kremli olmaması lazım. Kremli şampuanlar veya ayrıca saç kremi kullanmak saçınızın daha da yağlanmasına sebebiyet verir.
  • Saçınızı yıkarken suyun sıcak olmamasına dikkat edin. Saçınızı yıkadığınız suyun ılık olmasına dikkat edin. Sıcak su saç derisini kurutur, buna karşılık vücut daha fazla yağ üretimi yaptığı için saçlarınız daha çabuk yağlanır.
  • Isırgan otu özlü şampuanı deneyin
  • Saçlarınızı sık sık taramayın.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz