Saç Dökülmesi ve Yumuşak Saçlar İçin Ceviz Kabuğu

Cevizin kuru kabuğuyla saç dökülmesini durdurabilir, kepeklerden arındırabilir ve daha yumuşak saçlara sahip olabilirsiniz. Ayrıca taze cevizin yeşil kabuğuyla doğal saç boyası elde edebilirsiniz.

8
4561
Saç Dökülmesine Karşı Ceviz Kabuğu

Cevizin faydaları saymakla bitmez. Cevizin kabuğu da çöpe atılmayacak kadar yararlı, en azından saçlar için. Hem erkeklerin hem de kadınların saç dökülmesini durdurmak için aramadığı yöntem yok. Belki de insanların en çok dikkat ettiği ve en çok para harcadığı alanlardan birisi saçlarıdır. Saç dökülmesinin yanında kuruyan, kepeklenen, kırılan, kopan ve yıpranan saçlara devamlı pahalı ürünlerle çözüm bulmaya çalışıyoruz. Neyseki son yıllarda bitkilerin gücünü öğrenmeye başladık. Artık internette devamlı herhangi bir sorunumuza hangi bitkinin iyi geldiğini araştırmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda kısaca da olsa ceviz kabuğunun saçlarımızın dökülmesini nasıl durduracağını ve kepekten nasıl arındıracağını yazacağız.

Ceviz Kabuğu İle Saç Dökülmesini Durdurma20 adet cevizin sert kabuğunu (taze ceviz kabuğu da olabilir) 5 bardak suyun içinde 20 dakika kadar kaynatın. Bu su ile sabah ve akşam saçlarınızı yıkayın. Eğer günde 2 kere yıkama şansınız yoksa sadece akşam (veya sabah) uygulamanız da mümkün. Bir kaç gün içinde saçlarınızın dökülmesinin durduğunu ve saçlarınızın daha yumuşak olduğunu göreceksiniz. İlk yıkmadan sonra bile farkı görmeniz mümkün. Bu yöntem Ahmet Maranki’nin tavsiyesi diye biliniyor. Bu yöntemin belki daha az veya daha fazla ceviz kabuğuyla başka uzmanlar da öneriyor olabilir; bilginize.

Taze cevizin yeşil kabuğunun ise bir başka yararı daha var. Biliyorsunuz ki ağaçtan cevizleri mevsiminde toplarken yeşil bir kabuk ile kaplıdır. Bu yeşil kabuğu eliyle ayıklayanlar bilir ki günlerce elinizden çıkmayacak bir boya bulaşır elinize. Buradan hareketle cevizin yeşil kabuğunu suda kaynatıp saçlarımızı bununla yıkadığımızda saça koyu kahverengi doğal bir boya verir. Eğer bir süre bu veya bir üstteki kürü uygulamaya devam ederseniz saçlarınızdaki beyazların azalması bile mümkün olmaktadır.

Ceviz Kabuğu İle Doğal Saç Boyası Tarifi

Cevizin Yeşil Kabuğu İle Doğal Saç BoyasıKırılmış bir kaç ceviz kabuğunu havanda döverek toz şekline getirin. Ardından 6-7 adet ceviz yaprağını 2 su bardağı suyun içinde bir kaç dakika kaynatın. Üzerine toz haline getirdiğiniz ceviz kabuklarını ilave edin ve bu şekilde 4-5 dakika daha kaynatın. Kaynattığınız karışımı soğumaya bırakın ve daha sonra süzgeç yardımıyla süzüp bir cam kavanoza veya şişeye doldurun. Marketlerden aldığınız kimyasallar içeren saç boyasından farklı bir saç boyası var elimizde artık. Ceviz kabuğundan elde ettiğimiz bu doğal saç boyasını düzenli olarak her gün yarım su bardağı kadar saçlarınıza sürün. Kavanozdaki sıvı karışım bitene kadar devam edin. Saçlarınızın daha parlak, daha canlı ve doğal bir renge kavuşmuş olduğunu göreceksiniz. Eğer aşırı derecede beyaz saçlarınız varsa bu boyayı 1-2 ay kadar tekrarlamanız da fayda var.

Not : Bu doğal boyayı saçlarınıza uygularken cildinize gelmemesine dikkat edin ve ellerinize eldiven takın. Kesinlikle hiç bir zararı yoktur ancak elinize veya cildinize temas ettiğinde boya uzun süre çıkmayacaktır.

Son olarak cevizin, sert ceviz kabuğunun ve yeşil ceviz kabuğunun cildimize de iyi geldiğini not olarak yazalım. Bununla ilgili kürleri ve kullanım şekillerini bir başka yazımızda ayrıntılı olarak ele alacağız.

8 YORUMLAR

  1. Cevizin içi beynimize iyi geldiğini biliyorduk. yeşil kabuğunun da saçlara iyi geldiği okuyunca şka girdim. ceviz tamammen insanın baş bölgesine şifa sanırım…

  2. Vallahi arkadaşlar bende bir zamanlar takıyordum kafayı saçlarıma. ilaçlar serumlar neler neler denedim fazla fayda etmedi. En güzel dert etmemek inanın daha az dökülür o zaman. Çok takmayın ya da paranız varsa ektirin. Sevgiler.

  3. Herkes ceviz yeşil kabuğunu met etmiş ama hiç kimse yeşil kabuk ceviz nasıl elde edilir. nasıl kurutulur, saklanır gibi nereden temin edilir. kimler ister. kaç para eder gibi yazmamış.
    Eğer bu konuda yazan olursa benimde bilgim olsun. Çünkü ben ceviz yetiştiriyorum. bu yıl kabuklarını pazarlamak istiyorum. saygılarımla.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz