En Fazla Yağ Yaktıran Sporlar

3
3712
En Fazla Yağ Yaktıran Sporlar

Vücudumuzda hiç sevmediğiniz şey nedir diye sorulsa cevap veren tüm insanların %90’ı fazla kilolarım der. Siz cevap verin, siz olsanız öyle demez misiniz ? Bu yazımızda en büyük derdimiz olan fazla kilolara derman olacak spor aktivitelerinden bahsedeceğiz. Hangi sporu yapınca ne kadar yağ yaktığınızı bu yazımızdan öğreneceksiniz. Hem de 1-2 tane başlıkla değil tam tamına 24 tane aktivitenin ayrıntılarını araştırıp yazdık. Artık yaşınıza, bünyenize veya isteğinize hangisi uygun geliyorsa hem sağlığınız hem de fazla kilolarınızı verip yağ yakmanız için uygularsınız birini. Eğer hiçbirini uygulayamıyorum diyorsanız da en azından hareketli yaşamı elden bırakmayın.

Koşu

Koşu İle Kalori Yakmak

Yağ ve kalori yakımı için en çok tercih edilen sporlardan biri koşudur. Koşarak 30 dakikada 374 kalori yakarsınız.

Koşarken kollarınızı vücudunuza yakın sallayın. Eğilmeyin, dik durmaya çalışın. Ayaklarınız yere yakın ve yumuşak basın. Yere önce ayağınızın ortasıyla basın sonra ise ayak uçlarınızı. Bu şekilde ayağınızın yere çarpma etkisini azaltmış olursunuz.

Yağ yakımını arttırmak için bir süre hızlı bir süre orta tempolu koşun veya tepelere çıkın. Tabii koşunun ilk başında hafif tempoyla başlamalısınız.

İp Atlamak

İp atlayarak kalori yakmak

Yarım saatte 340 kalori yakabilirsiniz ip atlayarak. İp atlarken ayaklarınız birbirine çok yakın durmasın, biraz ayırmakta fayda var. Isınma hareketleri yaparken ip olmadan da zıplama hareketleri yapılır. Yani ip olmadan da zıplama hareketleri yapabilirsiniz.

Yağ yakımını arttırmak için 1-2 set tek ayak, ardından 1-2 set çift ayak atlayın. Tabii temponuzu da bir yavaş bir hızlı diye de değiştirebilirsiniz daha fazla yağ yakımı için.

Dans Etmek

Dans Ederek Kalori Yakmak

Yarım saatte aşağı yukarı 221 kalori yağ yakarsınız dans ettiğinizde. Tabii düğünlerde eşinizle yaptığınız klasik danslardan bahsetmiyoruz. Ayrıca dans, pozitif enerji vermesi ve metabolizmanızı hızlandırmasıyla da biliniyor. Hareketli müzikler seçmeniz ve kendinizi müziğin akışına bırakmanız önerilir.

Eğer hafif tempolu dansı tercih edecekseniz yarım saatte 75 kalori yakabilirsiniz. Zumba gibi daha hareketli dansları tercih ederseniz daha fazla kalori yakabilirsiniz.

Paten Kaymak

Paten Kayarak Kalori Yakmak

Yarım saat kadar paten kaydığınız zaman yaklaşık 425 kalori yakarsınız. Beklemiyordunuz bu kadar değil mi ? Ama tamamen doğru. Kardiyovasküler fiziksel aktiveteler içinde en yüksek yağ yakan aktivite budur. Paten kaymak hem eğlencelidir hem de yazdığımız gibi harika yağ ve kalori yaktırıcıdır.

Yağ yakımını arttırmak için diğer bir çok sporda da işe yarayan şu yöntemi deneyin : 1 dakika kadar yüksek tempoda 1 dakika kadar da orta tempoda kaymaya çalışın.

İstanbul’da olanlar için ufak bir tüyo verelim : eğer paten kaymak hoşunuza gidecekse ve nerede yaparım diye düşünüyorsanız Beşiktaş sahil kısmı tam biçilmiş kaftan. Şunu da ekleyelim ki kaskınız, bileklikleriniz ve dizliklerinizi sakın unutmayın. Sakatlanma riskiniz oldukça yüksek bu sporda.

Tempolu Yürüyüş

Tempolu Yürüyerek Kalori Yakmak

30 dakikada 170 kalori yakarsınız. Ancak unutmayın ki yanınızdaki kişiyle sohbet ederek yürümek templu yürüyüş stiline girmez. Eğer kendinizi enerjik ve zinde hissediyorsanız düz bir yolda 1 saat kadar yürümeniz işten bile değil. Bu durumda 340 kalori yakacağınızı unutmayın. Tabii yaşınızı, kalp sorununuzun olup olmadığını ve yazın güneşin tepede olduğu saatleri hesaba katmalısınız.

Tempolu yürürken vücudunuzu dik tutun. Kollarınızı da adımlarınızla eşzamanlı olarak akışına bırakarak ileri doğru sallayın (sağa sola değil).

Yağ yakımını arttırmak için önce iki dakika enerjik (tempolu) yürüyün ardından 2 dakika kadar daha hızlı yürümeye çalışın veya hafifçe koşun.

Hulapop Çevirme

Hulapop Çevirerek Kalori Yakmak

30 dakikada 300 kalori yakabilirsiniz. Ancak tamamen doğru boyutlarda bir hulapop almalısınız. Yetişkinler için satılanlar çocuklar için satılanlardan daha ağır ve geniştir. Aldığınız hulapop yere dik olarak koyduğunuzda göğüs hizanıza geliyorsa doğru boyda satın almışsınız demektir.

Hulapop çevirmede taktik şöyle : Bir ayağınız hafif önde, bir ayağınız hafif arkada. Bu şekilde vücudunuzu ileri ve geri sallayın (daire çizmeyin).

Yüzmek : 30 dakikada 360 kalori

Bisiklet : 30 dakikada 300-400 kalori

Kürek Çekmek : 30 dakikada 280 kalori

Kaya Tırmanışı : 30 dakikada 371 kalori

Tenis : Tenisle 30 dakikada 272 kalori

Boks : 30 dakikada 325 kalori

Basketbol : 30 dakikada 288 kalori

Merdiven Çıkmak : 15 dakikada 161 kalori

Araba Kullanmak : 30 dakikada 84 kalori, 1 saatte 172 kalori

Bahçe İşleri : 30 dakikada 215 kalori

Eşya Taşımak : 30 dakikada 264 kalori

Ev Temizliği : 15 dakikada 55 kalori, 30 dakikada 110 kalori

Mutfak İşleri : 30 dakikada 100 kalori

Bowling Oynamak : 20 dakikada 117 kalori

Voleybol Oynamak (Eğlence amaçlı) : 1 saatte 280 kalori

Masa Tenisi Oynamak : 1 saatte 318 kalori

Sörf : 30 dakikada 400 kalori

Kickboks : 1 saatte 800 kalori

3 YORUMLAR

  1. Önce orta tempoda koşu ardında ağırlık kaldırma ve mekik gibi çalışmalar en güzelidir. Hem çok yormaz hem de rahatlıkla yağ yaktırır. Bu şekilde kilo verdim ben.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz