Cildinizi Güneşin Zararlı Etkilerine Karşı Koruyun

0
2000
Cildinizi Güneşin Zararlı Etkilerine Karşı Koruyun

Öncelikle bir çoğumuzun bilmesi gereken konu,güneş ışınlarına uzun süreli maruz kalmak ileride bazı cilt problemlerine hatta deri kanserine bile sebebiyet verebilir. Uzun zamandır yaz kış bronz tenli kalmak amacı ile birçok kişi ‘solaryum’a giriyor ve ciltlerine yaptıkları bu eziyeti umursamıyorlar. Solaryum cihazları güneşin yarattığı zararlı etkinin daha fazlasının cilde daha kısa sürede nüfus etmesini sağlar. Bu yüzden de Amerika dahil birçok ülkede solaryum cihazları piyasadan kaldırılmıştır.

Oysaki eski zamanlara dönecek olursak mesela 1920 Fransa’sında o şık giyimli bayanların en çok özen gösterdikleri şey ciltleriymiş. Beyaz ‘porselen bebek’ diye tabir ettiğimiz ciltlerden 🙂 Hatta bu beyazlığı korumak adına güneşli havalarda dışarı çıktıklarında yüzlerine yumurta akı sürerlermiş ki ciltleri bronzlaşmasın ve aynı bebeksi beyazlıkta kalsınlar.

Güneşe Karşı KorununŞimdiye dönecek olursak biraz da güneş koruyuculardan bahsetmek gerekiyor. Son zamanlarda birçok kozmetik bakım markaları farklı çeşitlerde güneş koruyucu ürünler çıkarttılar. Bunların içerisinde suya dayanıklı, çocuklar için yüksek koruma faktörlü,cilde biraz renk vermek adına renkli koruyucular, hassas ciltler için yine yüksek faktörlü koruyucular diye devam ediyor. Ama ufak bir açıklama getirmem gerekiyor o da yüksek faktörlü güneş koruyucuların aslında bazen ters etki gösterip cildi koruyamaması ve ciltte aksi yönde leke oluşturmasıdır. 60 faktör 80 faktörlü koruyucular cildi gereksiz bir şekilde kapatır ve aynı zamanda cildin nefes alması da engellenir.

Cildimizi güneş ışınlarından korumanın en sağlıklı ve kolay yolu yaz ve kış ayları boyunca ortalama 15-30 faktörlü koruyucular ile korumaktır. Ayrıca koruyucu ürününüzün altına iyi bir nemlendirici ürün kullanırsanız cildiniz hem daha sağlıklı kalacaktır hem de koruyucu bir kalkan görevi görerek cildi dış etkenlere karşı koruyacaktır.

Sağlıklı günler dileriz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz