9 Tane En İyi Backlink Analiz & Kontrol Sitesi

35
23132
En İyi Backlink Analiz Siteleri

Web sitesi sahipleri SEO konusunda bilgisi olsun olmasın sitelerinin Google’da yükselmeleri için backlinklere (kaliteli) ihtiyaç olduğunu bilirler. Kaliteli backlink almak her zaman dert olmuştur. Son Google güncellemeleriyle kalitesiz ve uygunsuz backlinkler sitelere zarar verince doğal olarak her site sahibi biraz da olsa kaliteye yönelmeye çalışıyor. Bunun yanında backlinkleri tespit etmek de bir başka dert. Biz bu yazımızda en çok bilinen ve yararlı backlink analiz / inceleme sitelerini topladık. Sitelerinizin backlinklerini bu analiz sitelerini kullanarak öğrenebilirsiniz.

Listeye başlamadan önce hatırlatalım; listemizdeki sitelerin / araçların çoğu backlin kontrolüne sınırlı sayıda izin veriyor. Hatta bazılarında sadece belli bir sorguyu geçemiyorsunuz. Bunun yanında internetin en mükemmel backlink analiz / kontrol araçlarını derlediğimizi söyleyelim ve sitenize onay kodu eklediğinizde ücretsiz olarak çoğu backlinkinizi analiz edebiliyorsunuz.

1. Google Webmaster Tool

İlk sırada elbette Google’ın kendi aracı kendine yer bulacaktı. Ne kadar farklı araç denerseniz deneyin Google Webmaster Tool üzerinde bulunan “Sitenize Bağlantılar” sekmesindeki backlinklerinizi başka yerde göremeyebilirsiniz. Tabii diğer araçların artı özellikleri şöyledir: birincisi, başka sitelerin backlinklerini sorgularsınız. Çünkü webmaster tool’da sadece kendi sitenizin backlinklerini görüyorsunuz. İkinci olarak da diğer backlink analiz sitelerinde backlinklerinizin değerlerini de görebiliyorsunuz. Aşağıdaki resimde Google Webmaster Tool üzerinde backlink listenize ulaşmak için hangi menüye tıklamanız gerektiğini görebilirsiniz. Aynı zamanda Bing ve Yandex‘in de Google kadar olmasa da kaliteli bir backlink kontrol araçları vardır.

Google Webmaster Tool Backlink Kontrol

2. Ahrefs

Belki de Google Webmaster Tool’dan sonra en iyi bir kaç tane araç / siteden biri. Bana göre ise Webmaster Tool’u sayfamazsak en iyisi. Üyelik açıp sitenin verdiği yöntemlerden biriyle sitenizin sahiibi olduğunuzu onaylarsanız sitenize ait backlinklerin çoğunu görebiliyorsunuz.

Ahrefs Backlink Analiz Sitesi

3. Alexa

Yılların Alexa’sı artık ücretli hizmet veriyor. İnsanların bir web sitesinin değerini ve ziyaretçi akışından tahminde bulunmak için öncelikle Alexa’ya bakarlardı. Gerçi bugün de yine öyle. Ama görünen o ki eski popülerliğini kaybetmiş. Backlinklerinizi sorgulamak içinse artık ücretli üye olmanız gerekiyor.

Alexa Backlink Analiz Sitesi

4. Majestic (önceden Majestic SEO)

SEO uzmanlarının ve webmaster’ların Ahrefs’ten sonra en çok dikkate ettikleri ve kullandıkları ikinci site. Bazıları içinse Majestic SEO daha değerli. Ancak gerçek şu ki iki siteyi de birlikte kullandığınızda daha yararlı olacaktır.

Majestic SEO Backlink Kontrol Sitesi

5. Open Site Explorer

MOZ (önceden SEOMoz) sitesine ait araç. En çok bilinen araçlardan. Hatta internet tarayıcılarınız için sitenin değerlerini durum çubuğunda gösteren eklentileri bile var. Backlink olarak inceleyebileceğiniz gibi siteye verilen puanı da dikkate almanızı öneriyorum.

Open Site Explorer Backlink Analiz Sitesi

6. Cognitive SEO

Bu ismi daha önce pek duymamış olabilirsiniz. Doğrudur, çok bilinen bir site değil zaten. Ama bu yazıyı yazarken inceleme yaptığımızda gerçekten çok yararlı bir site olduğunu gördük. Kendi sitenizi kontrol ettiğinzde göreceksiniz zaten. Özellikle en çok hoşumuza giden kısım sitenize link veren siteleri (referring domain) gösterirken aynı zamanda o sitelerin ne kadar backlinke sahip olduğunu da göstermesi.

Cognitive SEO Backlink Analiz Sitesi

7. Monitor Backlinks

Monitor Backlinks sitesi de kaliteli ve doğru sonuçlar gösteren analiz sitesi. Farklı bir özellik gözümüze çarpmadı. Zaten amacımız bize en doğru sonuçları göstermezi. Bu site de fena sayılmaz. O yüzden listemize aldık.

Monitor Backlinks Backlink Analiz Sitesi

8. Open Link Profiler

Her backlinkinizi göstermediğini söyleyeyim öncelikle. Ama araçları fena değil. Backlinklerinizi tarihe göre, sektörüne göre, ülkesine göre listeyebiliyorsunuz ayrı bir sekmede. En güzel yanı da tamamen ücretsiz oluşu ve 1.000 adede kadar backlinkinizi dosya olarak kaydetmenize izin vermesi.

Open Link Profiler Backlink Analiz Sitesi

9. Web Me Up

9. sırada yer verdiğimize bakmayın. Gerçekten çok güzel bir web sitesi. Sonuçlar da tutarlı. Hatta ilk izlenimlerimize göre diğer sitelerden daha fazla backlink bulup getiriyor. Kesinlikle gidip denemelisiniz. Aylık 3 sorgulama yapma hakkınız var ve her sorgulama için 10.000 adete kadar backlinklerizi Xml şeklinde indirebilirsiniz.

Web Me Up Backlink Analiz Sitesi

35 YORUMLAR

  1. çok teşekkür ediyorum. Hergün inceleme yapıyorum değişik sitelerinde elimde bulunması detaylı bir karşılaştırma sağlıyacak.

  2. Bence bu konuda en başarılı olan centilmence bindolarlık yazılımları ücretsiz sunan Google ‘ın programları mantıklı programları bana daha yakın gelmektedir. 2. Olarak ise Ahrefs benim kalbimde ödüllü bir yazılımdır, tabiki tercih meselesi aslında anlatım güzel olmuş teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz