Bu Eşyaları Bundan Sonra Böyle Temizleyin

1
2626
Eşyaları Doğal Yöntemlerle Derinlemesine Temizleme

Evimizdeki eşyaları temizlerken kimyasal ürünler kullanmak zorunda kalırız, deterjanlar gibi. Bazen de sabun gibi temel temizlik maddesini kullanırız ama biliyorsunuz ki daha çok enerji harcamak gerekir. Bazı eşyaları da ne yaparsak yapalım derinlemesine temizleyemeyiz. Bu yazımızda hepimizin evinde bulunan 12 adet eşyayı doğal yöntemlerle nasıl derinlemesine ve nasıl kolayca temizleyebileceğimizi öğreneceğiz. Belki bunların çoğunu biliyorsunuzdur. O halde yorum kısmından ziyaretçilerimize kendi önerilerizi yazabilirsiniz.

 

Rende

Bu Eşyaları Böyle Temizleyin
Rendenizde kalan peynir gibi parçaları temizlemek için sünger kullanıyorsanız yanlış yapıyorsunuz. Suyun altında da uzun uzun yıkamak da kalan parçaları temizlemez tam olarak. Patates rendeleyerek kalıntılardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

 

Duş Başlığı

Bu Eşyaları Böyle Temizleyin
Kireç gibi nedenlerden dolayı tıkanan duş başlıklarınızı nasıl açar ve temizlersiniz ? İçi elma sirke dolu poşet resimdeki gibi duş başlığınıza geçirip bağlayın ve böyle 1 saat bekletin. Ardından ıslak bir bez ile iyice temizleyin.

 

Kahve Potu

Bu Eşyaları Böyle Temizleyin
Bir çoğumuzun evinde kahve yapmak için cezve veya çabuk kahve ısıtıcısı vardır. Bu şekilde kahve yapma makinelerine sahipseniz ve pot’un içi kahveden dolayı kararmışsa şunu deneyin. Öncelikle içinde kahve kalıntı kalmamasına dikkat edin. Resimdeki gibi yarısı elma sirkesi ve yarısı su olacak şekilde pot’u doldurun. Makineyi yarım demlenme süresince çalıştırın. Sonra 1 saat kadar o şekilde bekletin. Ardından pot’u boşaltın ve sirke kokusu gidene kadar 1 veya 2 kere temiz su doldurup çalıştırın.

 

Blender

Bu Eşyaları Böyle Temizleyin
Blender’ınızın her parçasını çıkarıp tek tek temizlemekle uğraşmayın, daha kolayı var. Önce hafiften duruladıktan sonra içine sıcak su ve sabun koyun. Bir müddet çalıştırın ve tekrar durulayın. Daha temiz ve kolay olduğunu göreceksiniz.

 

Ekmek Kızartma Makinesi

Bu Eşyaları Böyle Temizleyin
Ekmek kızartma makinenizin özellikle kararan ve yağlanan dış tarafını temizlemek için sünger, biraz tartarat ve biraz su kullanabilirsiniz. Yeni gibi pırıl pırıl olacaktır.

 

Tablolar

Bu Eşyaları Böyle Temizleyin
Tablolarınızı tozdan arındırmak için ekmek dilimi ile tablonuzu nazikçe silin.

 

Kesme Tahtası

Bu Eşyaları Böyle Temizleyin
Kesme tahtanızı temizlerken sabun veya deterjanla yıkamak tek yöntem değildir. En güzeli biraz tuz ve yarım adet limon ile kesme tahtanızı ovalamaktır. Ardından su ve sabun ile durulayabilirsiniz. Koku ve lekelerden böylece kurtulabilirsiniz.

 

Minder

Bu Eşyaları Böyle Temizleyin
Kirlenmiş ve tozlanmış minderlerinizi önce elektrik süpürgesi ile temizleyin. Ardından mider veya koltuklarınızı üzerine biraz karbonat serpip bir kaç saat kadar öyle bırakın. En son tekrar elektrik süpürgesi ile karbonat kalıntılarını temizleyin.

 

Diş Fırçası

Bu Eşyaları Böyle Temizleyin
Diş fırçanızı da arada bir derinlemesine temizlemelisiniz, sadece dişinizi fırçaladıktan sonra su ile durulamak yetmez. Diş fırçanızı elma sirkesi dolu bardağa baş aşağı şekilde koyup bir kaç saat bekletin. Bu kadar ! Ve unutmadan, ağız sağlığınız için diş fırçanızı 3 ayda bir yenisiyle değiştirmelisiniz.

 

Mikrodalga Fırın

Bu Eşyaları Böyle Temizleyin
Biraz elma sirkesi ve biraz su ile dolu bir sürahiyi mikrodalga fırının içine koyun ve yüksek ısıda 2 dakika ısıtın. Hepsi bu kadar.

 

Oyuncaklar

Bu Eşyaları Böyle Temizleyin
Kalın plastikten yapılmış oyuncakları tek tek temizlemekle uğraşacağınıza hepsini bulaşık makinesine atıp yıkayın. Yıkama haznesindeki sepetten yıkama esnasında düşmeyecek kadar büyük olanları ve yüksek ısıda erimeyecek olanları koymalısınız.

 

Fırın

Bu Eşyaları Böyle Temizleyin
Reklamlardaki gibi böyle bir fırını tüm gücünüzle ovalayıp temizlemenize gerek yok. Eğer deterjan da kullanmak istemiyorsanız şu 5 adımla resimdeki gibi pırıl pırıl yapabilirsiniz. 1: Karbonat ile birazcık suyu birleştirip macun kıvamına getirin. 2: Elde ettiğiniz macunu fırınınızın içinin her noktasına sürün ve 1 gece öyle bekletin. 3. Ertesi gün ıslak bir bez ile (daha sonra çöpe atacaksınız) kalıntıları mümkün olduğunca temizleyin. 4. Ardından biraz elma sirkesi püskürtün ve bir kaç dakika bekledikten sonra derinlemesine temizleyin. 5. İyice kuruması için 20 dakika kadar kapağını açık bırakın.

İşte evimizde hem doğal hem de derinlemesine temizlik önerileri böyle. Siz hangilerini yapıyorsunuz veya yapacaksınız ?

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz