Dünyanın En Büyük 10 Lüks Moda Markası

0
3048
Dünyanın En Büyük Moda Markaları

Dünyanın en büyük moda devlerini hepimiz biliyoruz. Giysilerimizden, çanta ve gözlüklerden, parfümlerden, ayakkabılardan, eşarplardan ve diğer türlü türlü aksesuarlardan. Siz de aşağıdaki listeye bakınca bu markalardan en az bir ürün satın almışsınızdır (tabii ki orjinal olanlarından). İşte bu yüzden dünyanın en büyük markaları oldular. Listemizde yazdığımız en büyük 10 moda markası, lüks olanlar arasından seçildi. Ve farkeceksiniz ki Fransızlar lüks moda işinde sadece 1 numara değil, piyasanın da hakimi.

 

10. Coach – 3.2 Milyar $

Lüks Moda Markaları - Coach
Coach, Amerikalı lüks deri ürünleri firmasıdır. Firma 1941’de New York, Manhattan’da kurulmuş. Şu anki CEO’su Lewis Frankfort’dur.

 

9. Fendi – 3.6 Milyar $

Lüks Moda Markaları - Fendi
1925 yılında Roma’da Adele Casagrande tarafında kurulmuş İtalyan lüks modaevi. Fendi’nin Roma, İtalya’daki merkez şubesi ile birlikte dünya çapında 117 mağazası vardır.

 

8. Burberry – 4.1 Milyar $

Lüks Moda Markaları - Burberry
Burberry Group plc, bilinen sade ismiyle Burberry, Britanyalı lüks moda evi. Şirket Thomas Burberry tarafından 1856 yılında kurulmuş. Basingstoke’da kurulmuşlar. Şimdiki merkez binaları Londra’da. Burberry, üç marka (Burberry Prorsum, Burberry London and Burberry Brit) altında idare ediliyor.

 

7. Cartier – 6.3 Milyar $

Lüks Moda Markaları - Cartier
Société Cartier, bilinen ismiyle Cartier, Fransız saat & takı tasarım ve üreticisi. Şirket 1847 yılında Paris’te Louis-François Cartier kurulmuş. Merkezi halen Paris’te ve CEO Stanislas de Quercize tarafından yönetilmektedir.

 

6. Chanel – 7 Milyar $

Lüks Moda Markaları - Chanel
Chanel 1909’da Coco Chanel tarafından kurulmuş özel bir Fransız firmasıdır. Bugün şirketin sahipleri ilk şirket ortaklarının torunları olan Alain and Gerard Wertheimer’dır. Şirketin merkezi Paris’tedir. Chanel, aralarında kendi markası olan parmünlerinin de bulunduğu en lüks ürünlerde ünlü bir markadır.

 

5. Rolex – 7.9 Milyar $

Lüks Moda Markaları - Rolex
Rolex SA, Rolex markasıyla en yüksek kalite kol saati tasarımcısı, üreticisi, dağıtıcısı ve servisi. Rolex SA aynı zamanda Montres Tudor SA alt şirketiyle Tudor marka kol saati üretimi ve dağıtımı yapmaktadır.

 

4. Prada – 9.4 Milyar $

Lüks Moda Markaları - Prada
Prada S.P.A., bilinen sade ismiyle Prada, 1913 yılında Mario Prada tarafından kurulmuş İtalyan moda evi. Firmanın merkez binası Milan, İtalya’da ve CEO Patrizio Bertelli tarafından yönetiliyor.

 

3. Gucci – 12.7 Milyar $

Lüks Moda Markaları - Gucci
Gucci 12,7 milyar dolar marka değeriyle dünyanın üçüncü en değerli lüks markası. Gucci, 1921’de Floransa’da Guccio Gucci tarafından kurulmuş. Gucci bugün Gucci Grup’un bir parçası ve genellikle PPR diye biline Kering isimli Fransız firmasına ait.Today Gucci is part of the Gucci Group and is owned by Kering, a French company mostly known as PPR. The current CEO at Gucci is Patrizio di Marco.

 

2. Hermes – 19.2 Milyar $

Lüks Moda Markaları - Hermes
Hermès International S.A., en çok bilinen ismiyle Hermès Paris veya sadece Hermès, 1837 yılında kurulmuş Fransız lüks ürünler üreticisi. Şirket dünyanın en değerli ikinci lüks markası. Fransız üretici, Brandz En Değerli 100 Global Markalar 2013 listesinde 40.lık derecesine sahip oldu.

 

1. Louis Vuitton – 28.4 Milyar $

Lüks Moda Markaları - Louis Vuitton
Louis Vuitton Malletier, en çok söylenen ismiyle Louis Vuitton veya sadece LV, 1984 yılında Louis Vuitton tarafından kurulmuş Fransız moda firması. Dünyanın en değerli lük markasıdır. 28.4 milyarlık marka değerine sahiptir ve Forbes’in En Değerli Lüks Markalar 2013 listesinde 10. sırada yer almıştır.

Resim Kaynakları internetten alınıp kolaj haline getirilip eklenmiştir. Tamamen markaları tanıtım amaçlıdır. Herhangi bir telif hakkı içeren görsellerin kaldırılmasını talep etmeniz halinde iletişim sayfasından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz