5 Örnekle Sinema Tarihinin En Psikopatları

0
2110
Sinemanın En Psikopat Karakterleri

Bir gün uyandığınızda kendinizi psikopat olarak bulduğunuzda ne yapardınız? Geçen gün işten bitkin geldiğinizde ve ondan sonra sabahları uyanmanın ne kadar zor olmasından ya da beyninizin zonklamasından bahsetmiyorum. İyi niyetli bir psikopata genetik açıdan dönüşmekten bahsediyorum. Çünkü bu insanlar yaptıkları ve oynadıkları roller kurgudan ibaret olsada gereğinden fazla kendilerini role kaptırmaları ve bunu mükemmel bir şekilde bize sunmaları bizlere neticede büyük keyif veriyor.

Dünya sinemasında pek çok psikopat karaktere tanıklık ettik. Bazıları bizi ölümüne korkutsa da diğerleri psikolojik olarak bizleri kendileri ile empati kurmamızı sağlamaya çalışmıştı. Birçok psikopat kendini deli ve çıldırmış biri olarak görmez. Ayrıca verdiği kararları ve uyguladığı eylemlerini haklı olarak düşünür. Bunların hepsi onlar için doğru ifadeyle mükemmelliğe erişme anlamına yakındır.

 5. Travis Bickle – Taxi (1976)

Sinemanın en psikopat 5 karakteri

Travis Bickle yalnız yaşayan bir Vietnam savaşı gazisi. Bickle ayrıca depresyon ve kronik uykusuzluk müzdaribi. Manhattan’da gece vardiyasında taksi şöförlüğü yapıyor. Gece yarısı çalışmasının nedeni Manhattan’ın ıssız sokaklarında adi suçluları öldürerek kendine fantezi edinmek istemesi.

Bickle’ın çoğu psikopatda da olduğu kadınlarla arası pekde iyi değil. Siyasetin içinden bir kadınla yani Betsy ile daha ilk buluşmasında porno hakkında konuşması Betsy’yi az daha olsa etkilemiş ve 13 yıllık bir ilişkileri olmuştur. Sonuçta belirli süreçlerden geçen psikopatımız anti-kahraman tavırları ile hafızalara kazınmıştır.

4. Patrick Bateman – American Psycho (2000)

Sinemanın en psikopat 5 karakteri

Patrick Bateman çift yaşam sürdüren ve Wall Street’de kokain ve diğer çeşitli ilaçlar satan yüksek işlevli bir psikopatdır. Bir diğer yaşamıda hayatındaki en acımasız ve dehşetli seri katil olabilmektir ve önüne çıkan herkesi öldürmek onun için çocuk oyuncağı gibi birşey haline gelmiştir.

Filmde iç sesi sayesinde gerçeklik ile kurgu arasındaki çizginin bulanık olduğunu ve kendisinin gördüğü sayısız halüsinasyon ile bize aktarmıştır. O bir psikopat seri katil, yada sadece dengesiz bir bankacı kim bilebilir…

3. The Joker – The Dark Knight (2008)

Sinemanın en psikopat 5 karakteri

2008 yılında kendisi için devasa bir çıkış oldu ve ortadaki bütün Oscarları resmen sildi süpürdü. Ama bu günleri yani kendisini ne kadar takdir ettiğimizi ve ne kadar sevdiğimizi bilseydi ve görebilseydi keşke.

Anarşinin ve bir ikon portresinin baş mimarıydı. Biliyoruz ki başka Jokerler de gelip geçicek ama hiçbiri Heath Ledger’in performansının yanına bile yaklaşamayacak çünkü bu film en iyi çizgi roman uyarlaması filmdi ve en iyi rolü de o oynadı.

2. Jack Torrence – The Shining (1980)

Sinemanın en psikopat 5 karakteri

Jack Torrance bizlere gerçekten kabus yaşatmış tek insan.

Overlook hotelinde işe alındıktan sonra Jack başlangıçta karanlık geçmişe omuz silkiyordu. Şeytani gücüyle deliliğe başlayıp Hotelin kontrolünü ele geçirdikten sonra bir aileyi öldürmeye teşebbüs eder. Hayaletler Jack’ın katil kişiliğine yardım ederek karısını ve oğlunu öldürmeye yardım ederler.

1. Hannibal Lecter – The Silence of the Lambs (1991)

Sinemanın en psikopat 5 karakteri

Listeniyi psikopatların babasına gelmeden tamamlayamazdık.

Karizmatik ve tamamen psikopat. Hannibal Lecter hiç şüphesiz sinema tarihinde en ünlü psikopat olarak tasvir edilecek. Yamyam seri katil FBI ajanı Clarice Starling’e hayran kalır ve katil kişiliğindeki bütün o mutsuz çocukluğundaki anıları her ayrıntısı ile ona anlatır.

Eski bir psikiyatrist olan Clarice, Lecter’ı anlamak ister. Onu gözlemler onun aklının ve ruhunun bozulması nedeniyle böyle olduğuna inanır ama Hannibal kurbanlarını yemekten hoşlanan, zevk alan bir psikopatdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz