2000li Yılların En İyi 25 Bilimkurgu Filmi

4
6706
21. Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Filmleri

Taste of Cinema sitesi 21. yüzyılın yani 2000li yılların en iyi 25 bilimkurgu filmini listeledi. Biz de listeye yönetmen ve oyuncu kadrosu bilgilerini katıp Türkçe konularıyla sizlere sunuyoruz. Özellikle bilimkurgu severler listeyi incelediğince şu film olsaydı daha iyi olurdu diye hayıflanabilir. Ancak son 15 yılın en iyi bilimkurgu filmlerinin yer aldığına emin olun. Yazımıza göz attığınızda izlediğiniz filmleri tekrar hatırlayıp sahneleri gözünüz önüne getirmeye çalışacaksınız belki tekrar izlemek isteyeceksiniz; izlemediyseniz kenarı not edeceksiniz belki de. O yüzden iyi seyirler diliyoruz size. Yorumlarınızı her zamanki gibi bekliyoruz.

 

25. Primer – Kapsül (2004)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Primer
Yönetmen : Shane Carruth
Oyuncular : Shane Carruth, David Sullivan, Casey Gooden
Konu : Yetenekli iki genç mühendis, bir garajda yürüttükleri deneyler sırasında kazara müthiş bir keşifte bulunurlar. Üzerinde çalıştıkları proje, onları zamanda geriye doğru yolculuğa çıkarabilmektedir. Sonsuz merakları nedeniyle, yolculuk deneylerini birbirlerinden habersiz yürüten mühendislerin bu deneyi çok ciddi sorunlara yol açacaktır.
Imdb : 7.0
Sinemalar

 

24. Metropolis (2001)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Metropolis
Yönetmen : Rintaro
Oyuncular : Toshio Furukawa, Scott Weinger, Yuka Imoto
Konu : Gelecekte, Metropolis isimli gözalıcı şehirdeyiz. Kötü yürekli Duke Red yeni inşa ettirdiği stilize kulesi Ziggurat’ın tepesinden dünyayı yönetmek istemektedir. Tüm robotlardan nefret eden çılgın adam Ziggurat sayesinde tek bir düğmeye basarak tüm dünyadaki makineleri çalışamaz hale getirmeyi ummaktadır. Bir yandan da kaçak bilim adamı Dr. Laughton’a gizli bir laboratuar vermiş, ölmüş kızını örnek alacak çok güzel ve kusursuz bir robot olan Tima’yı sipariş etmiştir. Duke’ün tekinsiz bir manyak olan oğlu Rock laboratuarı keşfettiğinde kıskançlık krizine girer ve ortalığı yakıp yıkar. Bu arada Japonya’dan Dedektif Shunsaku ve yeğeni Kenichi şehre gelirler. Amaçları Laughton’u enselemektir. Kenichi, Tima’nın gerçek bir insan olduğunu sanarak onu yıkımdan kurtardığında yeni bir kovalamaca başlar… ve de çok güçlü bir aşk!
Imdb – 7.3
Sinemalar

 

23. Timecrimes – Suç Zamanı (2007)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Timecrimes
Yönetmen : Nacho Vigalondo
Oyuncular : Karra Elejalde, Candela Fernández, Bárbara Goenaga
Konu : Hector karısıyla yeni bir eve taşınmakta olan, kendi halinde bir adamdır. Birgün dürbünüyle etrafı incelerken ormanda çıplak yatan bir genç kız görür. Oraya gittiğinde suratında pembe bandaj olan bir adam ona arkadan saldırır. Ardından bir kovalamaca başlar. Bu kovalamacanın sonunda Hector onu bir saat geçmişe götürecek bir zaman makinesinin yanına gelir. Zaman makinesinden sorumlu adam Hector’a (Hector 2) asla kendisiyle (Hector 1) karşılaşmaması gerektiğini onun da zaman makinesine girmesi gerektiğini söyler ve işler sarpa sarar…
Imdb
Sinemalar

 

22. A Scanner Darkly – Karanlığı Taramak (2006)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - A Scanner Darkly
Yönetmen : Richard Linklater
Oyuncular : Keanu Reeves, Winona Ryder, Robert Downey Jr.
Konu : Amerika uyuşturucuya karşı verdiği savaşı kaybetmiş durumdadır. Uyuşturucu yüzünden,ajan Fred, Bob isminde uyuşturucu satıcısı olan ikinci bir kişilik geliştirmiştir. Fred’in meslektaşları Bob’u yakalamak üzere bir operasyon başlatırlar ve çözülmesi olanaksız bir yolculuk başlar. Philip K. Dick’in en sevilen romanı A Scanner Darkly, gerçek oyuncular üzerine gelişmiş bir animasyon tekniği ile hayat buluyor.
Imdb – 7.1
Sinemalar

 

21. Cloverfield – Canavar (2008)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Cloverfield
Yönetmen : Matt Reeves
Oyuncular : Mike Vogel, Jessica Lucas, Lizzy Caplan
Konu : New York’taki bir barda kulakları sağır eden bir gürültü duyulur, bardaki kargaşa sırasında davetliler merdivenden aşağıya kaçmaya çalışırken New York caddelerini alev alev yanan yıkıntı ve enkazlar kaplar. Ardından Manhattan tarafında şiddetli bir patlama olur, Özgürlük Heykelinin kafası tıpkı dev bir top güllesi gibi caddeye çarpar. New York’a düzenlenen bir canavar saldırısına tanıklık eden insanların öyküsü.
Imdb – 7.1
Sinemalar

 

20. Source Code – Yaşam Şifresi (2011)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Source Code
Yönetmen : Duncan Jones
Oyuncular : Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga
Konu : Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) uyandığında kendini bir banliyö treninde, başkasının bedeninde bulur ve 8 dakika sonra tren infilak eder. Gözlerini açtığında yeniden kendi bedenindedir. Bunu sağlayan, hükümetin geliştirdiği ‘yaşam şifresi’ isimli bir programdır. Bu program bir başka kişinin kimliğine geçip, onun hayatının son sekiz dakikasını yaşayabilmeyi sağlamaktadır. Stevens’ın görevi bombacıyı bulmak ve onun yapacağı ikinci eylemi engellemektir. Bunun için son 8 dakikayı defalarca yaşar ve her seferinde elde ettiği ipucları ile olayı çözmeye çalışır.
Imdb – 7.5
Sinemalar

 

19. Edge of Tomorrow – Yarının Sınırında (2014)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Edge of Tomorrow
Yönetmen : Doug Liman
Oyuncular : Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton
Konu : Uzaylıların dünyaya saldırması üzerine dünyadaki ordular birleşir ve uzaylılara karşı savaşmaya başlar. Bill Cage, hiç savaşmamış tecrübesiz bir kumandandır ve kendisine intihar görevi verilir. Daha ilk hamlede öldürülen Cage, dirilip tekrar dünyaya gelir ve kendisini sürekli ölüp dirildiği bir zaman döngüsünün içinde bulur. Bu sayede sürekli aynı gün içerisinde dirilip geri dönerek her seferinde daha güçlü bir şekilde mücadele edecektir.
Imdb – 7.9
Sinemalar

 

18. Super 8 (2011)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Super 8
Yönetmen : J.J. Abrams
Oyuncular : Elle Fanning, AJ Michalka, Kyle Chandler
Konu : Yıl 1979…Nevada’da Area 51′ adıyla anılan gizli bir askeri bölgeden Ohio’ya çok özel bir kargo taşınmaktadır. Bu kargoyu taşıyan yük trenine intihar saldırısı gerçekleştirilir ve tren raydan çıkar. Ancak tren kazası, bu özel kargonun serbest kalmasına neden olur. Dünya bunun sonuçlarını yaşayacaktır.
Imdb – 7.1
Sinemalar

 

17. District 9 – Yasak Bölge 9 (2009)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - District 9
Yönetmen : Neill Blomkamp
Oyuncular : Sharlto Copley, David James, Jason Cope
Konu : 30 yıl önce uzaylılar dünyayla ilk bağlantılarını kurarlar.İnsanlar onlardan ya bir saldırı ya da büyük bir teknolojik ilerleme geleceğini bekliyorlardır. Fakat hiçbiri olmaz. Aksine, kendi gezegenlerinde son hayatta kalan uzaylılar sığınmak için dünyamıza gelirler. Tüm dünya devletleri onlarla ne yapacaklarını tartışırken, yaratıklar Güney Afrika’da District 9 olarak tanımlanan bir yere geçici olarak yerleştirilirler. Artık, uzaylıların dünyada bulunmasıyla ilgili sabırlar tükenmiştir. Uzaylılar üzerindeki kontrol, Multi-National United MNU’a verilmiştir. Bu özel şirket eğer uzaylıların silahlarından yapabilirlerse muazzam paralar kazanma peşindedir. Fakat şirket başarısız olmuştur, çünkü silahların aktivasyonu için gereken şey uzaylı DNA’sıdır. Bir MNU çalışanı olan Wikus van der Merwe, DNA’sını değiştiren gizemli bir virüsü kapınca, insanlar ve uzaylılar arasındaki tansiyon had safhaya gelir. Aynı zamanda Wikus en fazla peşinden koşulan ve en değerli adamı olmuştur. O, uzaylıların teknolojisini çözecek anahtardır. Şimdi Wikus’un bulunduğu düşmanca ortamda saklanacak sadece bir yeri vardır: District 9.
Imdb – 8.0
Sinemalar

 

16. Dawn of the Planet of the Apes – Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti (2014)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Dawn of the Planet of the Apes
Yönetmen : Matt Reeves
Oyuncular : Gary Oldman, Keri Russell, Andy Serkis
Konu : Caesar ve arkadaşları San Francisco’da çok büyük bir panik yaratmışlardır. Ayrıca ALZ-113 virüsünü yavaş yavaş tüm dünyaya yayılmaktadır. Serinin ikinci filminde Maymunları Cehenneminin şafağına tanık olacağız. Virüsten kurtulan insanlar ve Caesar öncülüğündeki maymunlar, kaos ve ölümün hakim olduğu dünyada hayatta kalmaya çalışacaklar.
Imdb – 7.7
Sinemalar

Son 15 film için 2. sayfaya geçin.

4 YORUMLAR

  1. Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti güzelfilmdi görsel şöleni yüksekti fakat eski Maymunlar Cehennemi tadı yoktu. 70 lerdeki Maymunlar Cehennemi kurgusu bile bambaşkaydı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz