2000li Yılların En İyi 25 Bilimkurgu Filmi

4
6701

Son 15 filme geldiğimizde ise belki biraz gözden kaçmış Coherence (Paralel Evren) gibi düşük bütçeli yapım ile başlıyoruz. Geri kalan 14 filmin çoğu yüksek bütçeli görsel şölen sunan filmler. Bilimkurgu sevenlerin hiç kaçırmadığı filmler olduğuna eminiz.

 

15. Coherence – Paralel Evren (2013)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Coherence
Yönetmen : James Ward Byrkit
Oyuncular : Emily Baldoni, Maury Sterling, Nicholas Brendon
Konu : Bir kuyrukluyıldızın dünyanın yakınından geçtiği o gece, yakın dostlar keyifli bir akşam yemeği için toplanmış. Ancak, gerçekliğin ve ilişkilerin yavaş yavaş kırılmaya başlayacağını az sonra anlayacaklar. Mahallede elektrik kesilince, yemekleri yarım kalıyor. Sadece az ilerideki tuhaf evde elektrik var. Ardı ardına gizemli olaylara tanık olan bu konuklar aslında hiçbir gücün çözemeyeceği bir muammanın içine düştüklerinin er geç farkına varacak.Alacakaranlık Kuşağı’ndan esinlenen Parelel Evren insanı saran, düşük bütçeli, doğaçlamaya dayanan, senaryosuz bir bilimkurgu.
Imdb – 7.1
Sinemalar

 

14. Serenity (2005)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Serenity
Yönetmen : Joss Whedon
Oyuncular : Nathan Fillion, Gina Torres, Chiwetel Ejiofor
Konu : Galaksiler arasında çıkan savaşın kaybeden tarafında yer alan Yüzbaşı Malcolm Reynolds, görevinden ayrıldıktan sonra sahibi olduğu Serenity adlı uzay gemisiyle taşımacılık yapmaya başlamıştır. Kendisine çok sadık bir ekiple çalışır. Ekip üyeleri arasında kavga ve anlaşmazlıklar hiç bitmese de hepsinin ortak özelliği Malcolm Reynolds’a son derece sadık olmalarıdır. Günün birinde Serenity adlı gemisine iki yeni yolcu alır. Bunlar genç bir doktor ile telepatik güçleri olan kız kardeşidir. Pazarlık yaptıkları fiyattan fazlasını ödemişlerdir. Her ikisi de kainata hükmeden koalisyon güçlerinin elinden kaçmayı başaran kaçaklardır. Koalisyon güçlerinin özellikle genç kızı ele geçirmek için yapmayacağı şey yoktur.
Imdb – 8.0
Sinemalar

 

13. Star Trek – Uzay Yolu (2009)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Star Trek
Yönetmen : J.J. Abrams
Oyuncular : Chris Pine, Zachary Quinto, Simon Pegg
Konu : “Mission: Impossible III”, “Lost” ve “Alias”ın yönetmeni J.J. Abrams ve “Transformers”ın senaryo yazarları Roberto Orci – Alex Kurtzman ikilisi, tüm zamanların en büyük uzay macerası “Star Trek”e yepyeni bir vizyonla bakıyor. Atılgan uzay gemisinin yepyeni ve genç mürettebatı insanoğlunun daha önce hiç gitmediği yerlere ulaşmak için yüksek cesaret isteyen yolculuklarına başlıyor.
Imdb – 8.0
Sinemalar

 

12. Gravity – Yerçekimi (2013)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Gravity
Yönetmen : Alfonso Cuarón
Oyuncular : Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris
Konu : Filmde Bullock ilk uzay görevindeki zeki tıp mühendisi rolunü, George Clooney ise son görevine çıkan tecrübeli astronot Matt Kowalski rolünü canlandırıyor. Önceleri son derece sıradan görünen görevde hiç beklenmeyen bir felaketin başgöstermesiyle uzay gemisi harap olur. Stone ve Kowalski uzay boşluğunda tamamen yanlız kalmışlardır. Birbirlerinden başka hiç bir dayanakları kalmayan ikili uzayın derinliklerinde kaybolur.
Derin sessizlik onlara Dünya ile bütün ilişkilerini kesildiğini ve kurtulma şanslarının kalmadığını söylerken, korkuları paniğe dönüşüp çok az kalan oksijenlerini de tüketir. Eve dönmenin tek yolu belki de uzayın derinliklerine inmek ve başka uzay istasyonlarına ulaşmaktır.
Imdb – 7.9
Sinemalar

 

11. The Man from Earth – Dünyalı (2007)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - The Man from Earth
Yönetmen : Richard Schenkman
Oyuncular : David Lee Smith, Tony Todd, John Billingsley
Konu : Üniversitede başarılı bir tarih profesörü olan John Oldman ortada hiçbir neden yokken, aniden 10 yılını ayırdığı akademiden istifa etmiştir. Şehirden gitmeye hazırlanırken veda etmek için evine gelen meslektaşları ondan neden istifa edip gitmesi gerektiği konusunda bir açıklama yapmasını isterler. Arkadaşları John’un bu sessizliğine anlam verememektedirler. Önceleri suskun kalan John da neden gitmesi gerektiğini biraz geçmişe dönerek anlatmaya başlar.
Imdb – 8.0
Sinemalar

 

10. Sunshine – Gün Işığı (2007)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Sunshine
Yönetmen : Danny Boyle
Oyuncular : Cillian Murphy, Rose Byrne, Chris Evans
Konu : Yıl 2057, insanlık güneşin her geçen gün giderek yok olmasını izlemektedir… Bu insanlığın da yok olması demektir. Dünya’nın son umudu Icarus II adlı bir uzay gemisindeki sekiz kişilik erkek ve kadınlardan oluşan Kaptan Kaneda liderliğindeki ekiptedir. Görevleri güneşi tekrar hareket geçirmesi ve beslemesi beklenen bir nükleer başlığı taşımaktır.
Bu yolculuk sırasında Dünya ile radio bağlantıları kesilir. Ekip bundan 7 yıl once aynı amaçla göreve çıkarılan Icarus I’den değişik sinyaller almaya başlarlar. Yaşadıkları garip bir kaza onları görevlerini bir yana bırakıp hayatları için savaşmak zorunda bırakacaktır. Peki ya hepimizin geleceği…
Imdb – 7.3
Sinemalar

 

9. Inception – Başlangıç (2010)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Inception
Yönetmen : Christopher Nolan
Oyuncular : Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page
Konu : Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği herşeye malolmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız başlangıçı tamamlayabilirse… Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır. Ama ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları, onları, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. Bu, gelişini sadece Cobb’un görebildiği bir düşmandır.
Imdb – 8.8
Sinemalar

 

8. Donnie Darko – Karanlık Yolculuk (2001)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Donnie Darko
Yönetmen : Richard Kelly
Oyuncular : Jake Gyllenhaal, Jena Malone, Mary McDonnell
Konu : 80’lerin sonunda geçen öyküde, Donnie Darko adında 16 yaşında bir genç, bazı gerçek olmayan görüntüler görmeye başlıyor. Özellikle de tavşan kostümlü bir adam beliriyor sık sık. Çevresiyle uyum sorunu yaşayan genç, ailesinin ve okulun kendisi için çizdiği yoldan ayrılıp, esrarengiz misafirinin izinden gidecektir…
80’lerin gençlik filmleri, bilim kurgu ve korku filmlerinin, tüyler ürpertici karışımı olarak tanımlanabilecek film, son dönemin en ilgi çekici bağımsız yapımlarından biri.
Yönetmenin ilk filmi olan Donnie Darko, 2001 Sundance Film Festivali’nde gösterildi. Filmin son derece başarılı web sitesi ise En İyi Web Sitesi ödülü aldı.
Imdb – 8.1
Sinemalar

 

7. Eternal Sunshine of the Spotless Mind – Sil Baştan (2004)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Yönetmen : Michel Gondry
Oyuncular : Jim Carrey, Kate Winslet, Tom Wilkinson
Konu : Joel Barish (Jim Carrey)’in eski sevgilisi Clementine (Kate Winslet) yaşadıkları iki yıllık ilişkiye dair tüm anılarını gizemli tıbbi bir müdahale ile kafasından sildirir. Bunu öğrenen Joel çok üzülür ve aynı prosedürü kendi üzerinde uygulatmaya karar verir. Bütün anılarını sildirmek için derin uykuya yattığında, gözlerinin önünden Clementine ile yaşadığı günler geçer. Joel aslında Clementine’i unutmak istemediğini anlar ve müdahaleyi durdurmak için çabalar.
Imdb – 8.4
Sinemalar

 

6. Looper – Tetikçiler (2012)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Looper
Yönetmen : Rian Johnson
Oyuncular : Joseph Gordon-Levitt, Bruce Willis, Emily Blunt
Konu : Rian Johnson’ın Brick / Asi Gençlik ve Bloom Kardeşler filmlerinden sonra çektiği Tetikçiler, zamanda yolculuğun mümkün olduğu 2077 yılında geçiyor. Yasadışı ilan edilen bu zamanda yolculuğu yalnızca mafya kullanmakta ve ortadan kaldırmak istediklerini geçmişe yollayarak tetikçiler tarafından öldürülmelerini sağlamaktadır. Gelecekten gelen kurbanları öldüren uzman tetikçilerin en iyilerinden biri Joe’dur. Ne var ki, Joe’nun yeni kurbanı, 30 yıl sonradan gelen kendisidir. Hedefini öldüremeyen Joe, bu işi çözmelidir, yoksa kendisi de öldürülecektir.
Imdb – 7.5
Sinemalar

 

5. Interstellar – Yıldızlararası (2014)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Interstellar
Yönetmen : Christopher Nolan
Oyuncular : Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain
Konu : Filmin geçtiği yakın gelecekte yeryüzünde yaşam, artan kuraklık ve iklim değişiklikleri nedeniyle tehlikeye girmiştir. İnsan ırkı yok olma tehlikesiyle yüzyüzedir. Derken yeni keşfedilmiş bir solucandeliği, tüm insanlık için umut olur. Buradan geçip boyut değiştirerek daha önce hiçbir insanoğlunun erişemediği yerlere ulaşmak ve insanoğlunun yeni yaşam alanlarını araştırmak ise bir grup astronot-kaşife kalır. Bu kaşifler, geçen 1 saatin dünyadaki 7 yıla bedel olduğu ortamda hem hızlı ve cesur olmak zorunda kalacaklardır.
Imdb – 8.7
Sinemalar

 

4. The Congress – Son Şans (2013)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - The Congress (2013)
Yönetmen : Ari Folman
Oyuncular : Robin Wright, Harvey Keitel, Jon Hamm
Konu : Yaşlı ve işsiz bir aktrise, son bir iş teklifi gelir. Kadın, bu işi kabul ederken verdiği kararın nelere sebep olabileceğini asla tahmin edememiştir. İleride çekilecek filmler için, hatrı sayılır bir para karşılığında, görüntüsünün dijitalleştirilerek kendisinin bir kopyasının yapılmasını kabul eder. Anlaşma gereği, görüntüsünü istedikleri her filmde kullanabileceklerdir. Son Şans, Polonyalı yazar Stanislaw Lem’in Gelecekbilim Kongresi isimli kitabından uyarlanmıştır.
Imdb – 6.5
Sinemalar

 

3. Moon – Ay (2009)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Moon
Yönetmen : Duncan Jones
Oyuncular : Sam Rockwell, Kevin Spacey, Dominique McElligott
Konu : Astronot Sam Bell, üç yılını aya ulaşmak ve orada inceleme yapmak için geçirmiştir. Herkesten izole, farklı bir münzevi hayatı yaşayan Sam, işini fazlasıyla önemsemekte, bununla birlikte aynı oranda heyecan duymamaktadır. Ay onun yeni evi gibidir; Sam orada da kendine ait bir rutin yaratmıştır. Günlerini sessizlik içinde geçiren Sam hayatını, evini ve karısını gözden geçirmeye, geçmişteki planları ve hayallerini hatırlamaya başlar. Eve dönüş yolculuğuna başlamadan önce Sam çevresinde bazı tuhaflıklar hissetmeye başlar. Algı eşiği açılan Sam, rutinin bozulduğunu görmektedir. Bu süreçte kendi kendisi ile karşı karşıya gelen Sam, kurduğu hayatın ne olduğunu keşfedecektir.
Imdb – 8.0
Sinemalar

 

2. Children of Men – Son Umut (2006)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Children of Men
Yönetmen : Alfonso Cuarón
Oyuncular : Julianne Moore, Clive Owen, Chiwetel Ejiofor
Konu : Dünya, 2027: Gelecek için umut gittikçe önemini kaybeden bir kaynak oluyor. Son doğan bebeğin üzerinden neredeyse 19 yıl geçmiş ve açıklanamayan evrensel çocuksuzluk her geçen yıl beşeriyet sınırlarını, gelecekteki tüm haklarından vazgeçirmeye yaklaştırmıştır. Çoğu insan kaçınılmazı benimsemeyi seçip, ayrılıkçılığın, kanunsuzluğun ve nihilizmin içine çekilirken, diğerleri birleşik bir gezegen ve yavaş yavaş azalan nüfus için mücadeleye devam eder.
Imdb – 7.9
Sinemalar

 

1. Her – Aşk (2013)

En İyi Bilimkurgu Filmleri - Her
Yönetmen : Spike Jonze
Oyuncular : Joaquin Phoenix, Amy Adams, Scarlett Johansson
Konu : Yalnız yaşayan bir yazar, tüm ihtiyaçlarını karşılaması için kurdurduğu sistemle sıradışı bir ilişki geliştirir. 1999’da Being John Malkovich filmiyle Oscar adaylığı olan çok yönlü sinemacı Spike Jonze’un son uzun metrajlı filmi, yalnızlık ve yaratıcılık sıkıntısı çeken bir yazarın komedi dolu öyküsünü anlatıyor.
Imdb – 8.0
Sinemalar

Not : Film açıklamaları Sinemalar.com adresinden alınmıştır. Ayrıca her filmin altında filmin Sinemalar sayfası bulunmaktadır. Bağlantıları izleyerek filmin fragmanını ve kullanıcıların yorumlarını inceleyebilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti güzelfilmdi görsel şöleni yüksekti fakat eski Maymunlar Cehennemi tadı yoktu. 70 lerdeki Maymunlar Cehennemi kurgusu bile bambaşkaydı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz