Game of Thrones: Biraz Düşününce İnsana Mantıklı Gelen 5 Teori

1
3771
Game of Thrones Teorileri

Bazı fanlar teori üretmekte bi hayli ustadırlar. Bunun masterını yapmış gibidirler. Kitabı okuyan yada diziyi izleyenler topluluğu arasında konuşma başladığı zaman yaratıcı ve bazen de tamamen saçma fikirler çıkar.

Game of Thrones dünyanın her yerinden izleyiciye ve fanlara sahip olma özelliğini taşıyor. Ama şuan sadece teori üreten insanlara odaklanalım. Kafamızı duvarlara vurmamızı sağlayan saçma sapan teoriler de yok değil tabi. Saçma teorilerin bazılarına bakarsak Ned Stark‘ın ve Robert Baratheon‘un gizli ilişkilerinin olduğu, Lord Varys‘in aslında deniz kızı olduğu ve Cersei Lannister‘ın buz kraliçesi olabileceğini söylüyor. Bunlar fantastik bir seri için bile WTF? dedirtcek şeyler.

Biz mantıklı şeylere odaklanırsak aklınıza yatıcak ve doğru olma olasılığı yüksek teoriler çok hali hazırda. Tabi bunlar size Spoiler gelebilir ama adından da belli olduğu gibi bunların hepsi teori ve doğru çıkma olasılığı düşük.

Herneyse biz teorilerimize geçelim.

 

5. Robin Arryn Petry Baelish’in Oğlu

Game of Thrones - Teoriler

Dizide Robin, kitaplarda Robert olarak bilinen tatlı velet Jon ve Lysa Arryn’in oğlu olarak biliniyor ama bazı kişiler babasının Serçeparmak olduğu kanaatinde.

Kitapta Lysa Arryn ile Baelish’in genç yaşlarda ilişki yaşadığı ve Lysa’nın hamile kaldığı söylendi ve kısa bir zaman sonra Lysa kendi bebeğini doğmasına izin vermeyerek aldırıyor. Tabiki bunlar yıllar önce olan olaylar ve elbette babasının başkası olma ihtimalide var ama elimizde önemli bir bilgide var. Lysa Peter’a çocukluğundan beri aşık, Petry de Catelyn’e aşık ama ya gençken alevler tutuşup olmuşsa ? Büyük ihtimalle böyle gözüküyor.

Vadinin zayıf ve çelimsiz lordu annesine fiziksel yönden çok benziyor. Babasına çok benzediğini söylerler ama babasına hangi tarafı benziyor yahu. Jon Arryn güçlü, soyu onurlu, namı uzak yerlerde bilinen bir adamdı. Şimdi de bunu düşünün: Serçeparmak küçükken nasıldı? Zayıf, çelimsizdi. Brandon Stark ile yaptığı mızrak mücadelesinde daha mızrağını kaldıramayacak kadar güçsüzdü. Serçeparmağın küçük piçi olabilir.

 

4. Sansa Lady Stoneheart Olacak

Game of Thrones - Teoriler

4.Sezonun sonunda kitap okuyucuları şoka uğradı. Şoka uğramalarının sebebi Beric Dondarion tarafından Fırtına Kılıcı sayesinde diriltilen Lady Stoneheart yani Catelyn Stark’ın diziye gelmemiş olmasıydı.

Dizide Catelyn hiçbir zaman Beric yada başka birisi taradından diriltilmedi ve Catelyn’i oynayan oyuncu Michelle Fairley diziye geri dönmeyeceğini onaylamıştı. Kitapları düşününce Lady Stoneheart önemli bir karakter ve onun gelmesini dört gözle beklemiştik ama hayallerimiz suya düşmüştü.

Sansa’nın bu 5.sezondur boş karakter olarak kalması izleyiciler olarak bende dahil sinir bozucu hale gelmeye başladı. Ailesine olan bunca şeyden sonra intikam alamaması kötü bir durumdu.Ama bu durum bazı spekülasyonlara göre değişebilir. Stark ailesinden kimsenin kalmaması -bran sakat, arya en son kör oluyordu, rickon kayıplarda-  Sansa’nın Lady Stoneheart olma ihtimalini güçlendiriyor.

Theon ile kaçmaları kurtulurlarsa ki büyük ihtimalle öyle olucak Sansa’nın hikayesinin daha yeni başladığını hissediyoruz.

 

3. Quaithe Gelecekteki Daenerys

Game of Thrones - Teoriler

2.Sezonun başlangıcında Daenerys Quarth’a geldiğinde tanışmıştı onunla. Gizemli kadın yüzünü kapatarak gerçek kimliğini ve yüzünü saklamıştı. Gerçekte kim olduğuyla ilgili çok teori düşünüldü ve en çok ilgi çeken teori hiç kuşkusuz bu kadının Dany olması üzerineydi -gelecekteki hali-

Şimdi Quarth çok ilginç büyüler olan ilginç bir şehir tabiki. Şehre gelipde topluluğun önüne çıktığı zaman Ejderhaların Annesini çok korumasını, gelecekte tehlike içinde olacağını Jorah’a söyledikten sonra teorinin güvenirliği daha da artmıştı. Bunlarıda eklemişti sonradan ”Kuzeye gitmek için güneye gitmek gerekir demişti ve ardından bunları söylemişti. Batıya ulaşmak için doğuya gitmek gerekir , ileri gitmek için geriye dönmek gerekir ve ışığa dokunmak için gölgelerin arasında yürümek gerekir”. Bunlar kuşkusuz önemli sözler ama şu an için pek de anlamı bulunmuyor.

Yani gerçekten onun hikayesi ne olabilir, ilerde de görebilir miyiz acaba?

 

2. Jon, Winterfell’in Lordu Olucak

Game of Thrones - Teoriler

Melisandre tarafından Işığın Lordu olarak geri döndürülmesine kesin gözüyle bakılan Jon herneyse o geri gelicek kesinlikle. Öldü de öldü gibi laflardan sıkılmıştık. Teorilerden birine geçersek Robb nalları dikmeden önce Jon’u meşrulaştırıyor. Yani Jon artık bir piç olarak değilde bir soylu olarak muamele görmesi gerekiyordu. Robb Kuzeyin Kralı ilan edildikten sonra Jon’u varis yapıyor ve kendisinden sonra Winterfell Lordu onun olması gerekiyordu.

Bran ve Rickon başkaları tarafından ölü olarak bilindiği için ve Sansa, Arya nişanlamadıkları için o hakka sahip olamıyorlar. Kuzeyde bu kadar umutsuzluk ve ölüm olduktan sonra Jon’un lord olması ”The North Remembers” sözünü boşa çıkmayacağını da göstermiş olur.

Şimdi Jon Snow yani öhöm.. Stark kuzeyde lordluk için hak mı iddaa edicek? Bu gizli bilgiyi nerden bulacak. Bunu da ilerki sezonlarda öğreniriz belli mi olur. Birde bunun üstüne ‘Lyanna + Rhaegar = Jon’ teorisi gerçek olursa işler daha da kızışır o zaman.

 

1. Syrio Forel Hala Hayatta

Game of Thrones - Teoriler

Hepimiz hatırlarız 1.Sezonda yüreklerimizi dağlayan Arya’nın Su dansçısı olarak bilinen hocası Syrio Forel’i.

Meryn Trant ve Lannister askerleriyle karşı karşıya gelmiş ve Arya’nın kaçması için tahta sopa ile dövüşmüştü onlarla. O karmaşanın içinde biz onu öldü olarak varsaydık ve benimsedik. Önemli olan bizim onu bir daha görememiş olmamız. Sizce yaşıyor mu hala ?

Bir düşünelim. Syrio o çarpışmadan kurtuldu çünkü kurtulma şansı yüksek birisi. Braavos’un en iyi kılıç ustasından bahsediyoruz burada. Eğer kaçtıysa Syrio hakkında yalan söylemiş oluyor çünkü Meryn Trant’ı hepimiz biliyoruz. Yalan söylemek onun için çocuk oyuncağı gibi birşey nispeten. Sansa’ya yaptıklarından ve daha nicelerini tartışmaya gerek yok. Kendi itibarı zedelenmesin Cersei tarafından cezalandırılmasın diye ‘öldüremedik onu kaçtı elimizden’ diyemezdi tabiki.

Peki o kaçtıktan sonra ne oldu? O olaydan kısa zaman sonra Arya Dar denizde Jaqen H’ghar isimli gizemli bir adamla tanıştı. İlginç konuşma aksanı ile bütün ilgiyi üstüne toplayan Jaqen sonradan öğrendik ki Braavos’taki Yüzsüz Adamlardan biriymiş. Oldukça ölümcül suikast girişimleri ile bilinen Faceless Man olarak da tabir edilen bu insanlar siyah hücrelerde birşeyler saklıyordu. Son derece makul ki Syrio hala hayatta ve Jaqen/Syrio teorisi %90 doğru.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz