4 Dakikada Orta Dünya Mitolojisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
2133
Orta Dünya Mitolojisi (Kısa Video)

Serinin son filmi olan Hobbit: Beş Ordunun Savaşı filmiyle Orta Dünya’ya veda ettik. Aklımızda bazı sorular kalmış olabilir ya da kitapları okumamış olabiliriz. İşte tam burada CGP Grey tarafından hazırlanmış The Lord of The Rings Mythology Explained videosu devreye giriyor. J. R. R. Tolkien‘in yarattığı bu fantastik ve iç açıcı evrende son bir kez bilgilerinizi tazelemek ve yeni bilgiler edinmek istiyorsanız bu video tam size göre. Sauron’un ustasından tutunda Gandalf’ın ırkına, Orta Dünya’nın yüce tanrısı Eru Iluvatar’a kadar her bilgi en temel şekliyle mevcut. (Video aşağıdadır)

Erebor - Orta Dünya Mitolojisi

4,5 dakikalık videoya geçmeden önce kısa bilgiler daha verelim. Yüzükleri Efendisi filmindeki ırklara göre bir tanıtım yapılmış. İlk dakikalarda Gri Gandalf, Ak Saruman gibi 5 büyücüden bahsediliyor. Bunların özellikleri gibi temel bilgileri detaylı şekilde anlatıyor. Melkor’un ejderhalar ve troll’leri yaratmasından kısaca bahsettikten sonra diğer Ilûvatar’a bağlı diğer meleklerin kendi varlıklarını yaratmasından bahsediyor. Bu yaratıklar da kartallar, cüceler ve ent’ler (canlı ağaçlar). Tüm varlıkların içinde özel iki ırk bulunmaktadır ki Ilûvatar, meleklerine bırakmayıp bu iki ırkı kendisi yaratmıştır : insanlar ve elfler. Bu da insanlar ve elf’leri tüm orta dünya mitolojisi içinde üstün bir yere koyuyor.

Videonun devamında yine Yüzüklerin Efendisi’nden bildiğimiz çirkin canavarlar ork’lardan da bahsediyor. Son olarak ise Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde hikayenin ana kahramanı Frodo’nun ırkından yani hobbit’lerden bahsediyor ve 4,5 dakikalık video son buluyor.

Belki biraz kafanız karışacaktır ama Orta Dünya Mitolojisine ilgi duyuyorsanız ilginç bir video izlemiş olacaksınız.

İnsanlar, Elfler, Cüceler, Hobbitler, Entler ve daha fazlası…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz