Yılbaşını Evde Kutlayacaklara Eğlence Tüyoları

0
1973
Yılbaşını Evde Kutlayacaklara Eğlenceli Tüyolar

Her yılbaşı gecesi dışarı çıkacak değilsiniz ya. Belki de her yılbaşını evde kutlayan çoğunluktansınız. O halde yılbaşını dışarıda geçirmek zorunda değilsiniz diyelim. Evde kutlamak isteyenlere belki bildiğiniz belki de pek duymadığınız güzel önerilerimiz var. Bu küçük ama etkili tüyolarla 31 aralık geceniz hem eğlenceli olaca hem de yeni yıla enerjik şekilde başlayacaksınız. Böylece dışarıda eğlenen arkadaşlarınızın yılbaşını gecelerini ballandıra ballandıra anlatmaları durumunda sizin de güzel bir hikayeniz olacak belki de.

Öncelikle dikkat edilmesi gereken bir kaç kısım var. Bunlardan birisi temizlik. Derler ya nasıl başlarsan öyle devam eder; yeni yıla da nasıl girerseniz öyle gider. En azından bir süre. O bakımdan evinizde yeni yıla temiz girmek için eni koyu bir temizliğe girişin. Hatta mümkünse eskimiş ve bir daha tamir olmayacak eşyalarınızı kapının önüne koyun. Tamir edilecek eşyalarınız varsa tamir ettirin. Belki işi normalden ciddiye alıp boya-badana bile yaptırabilirsiniz. Tabii duvarlarınızın boya zamanı gelmişse bu çok normal olur, ayrı mesele.

Bunun gibi ön hazırlıkları yaptıktan sonra yılbaşı gecesi için artık hazırsınız.

 1. Menüde Ne var ?
 2. Yılbaşı gecesi için biraz farklı bir sofra hazırlayacağınız kesin. Her sene hazırladığınız yemek menüsünü bu sene değiştirebilirsiniz. Belki dışarıdan hindi sipariş edersiniz, belki tavuk veya başka bir yiyecek. Çok ağır olmayan yemek pişirin, akşam yemeğini normalde kaçta yiyorsanız o saatlerden az önce masayı kurmaya başlayın. Bir menüyle karnınızı doyuracağınıza midenizi bozmadan bir kaç çeşit yemekle / aperatifle gecenizi geçirin.

 3. Çam Ağacı Yoksa Süs Ne Güne Duruyor !
 4. Belki bir çok sebepten dolayı gerçek veya plastik çam ağacı alıp süslemeyeceksiniz. Siz de onun yerine başka süsleri kullanırsınız. Mesela sıkıldığında kâr gibi görünen spreyler var, çıkartması da oldukça kolay. Camlara veya aynalara “Hoşgeldin 2015” tarzı bir yazıyla küçük bir renklendirme yapabilirsiniz. Belki sadece yazıyla sınırlı kalmazsınız, yağlı boya resim yapmayacaksınız ama yeteneğiniz varsa aşağıdaki görsele benzer bir tasarım yapabilirsiniz.

 5. Müziği Unutmayın
 6. Bilen bilir önceleri yılbaşı gecelerinde en önemli eğlenceli aracı televizyondu. Tabii dansözler de modaydı. Şimdilerde televizyona da dansözlere de pek rağbet yok. Siz de evinizde kutlamanıza rağmen eğlence için televizyona güvenmiyorsanız veya arada bir bakacaksanız en sevdiğiniz ve pek duygusal olmayan müzik CD’nizi hazırlayın. Televizyonun sesini kısın (veya tamamen kapatın), müzik çalarınıza CD’yi yerleştirin, bırakın çalsın. Önerimiz çok duygusal veya enerjik olmayan müzikler / şarkılar. Hatta tüm şarkılar bitince bir kez daha baştan başlatın. Yılbaşı gecenize farklı bir hava katacağından emin olun.

 7. Güzel Bir Film İzleyebilirsiniz
 8. Yılbaşı gecesi film izlenmez demeyin. Belki 12’ye doğru izlenmez, evet. Ancak 12’den sonra yani yeni yılın ilk gününün ilk saatlerinde dışarı çıkıp eğlenceye orada devam etmeyecekseniz IMDB puanı yüksek bir film takın DVD’ye. Tabii bunun için öncesinden film DVD’sini satın almalısınız. Bu arada gerek görüntü bakımından gerekse de haz bakımından izleyeceğiniz filmin orjinal DVD (veya Blu-ray) olmasına dikkat edin; korsana hiç bulaşmayın. IMDB Top 250 film listesine şuradan bakabilirsiniz.

 9. Yalnızlık Hep İyi Değildir
 10. Yakın akraba veya arkadaşlarınızla yılbaşını kutlamak o kadar da kötü değil. İllaki bir arada olmaktan sıkıntı duymayacağınız kişiler vardır etrafınızda. Daha önce dışarıda veya evinizde ailece kutladıysanız bu sene farklı olsun, yanınızda başkaları da olsun. Birlikte çektirdiğiniz fotoğraflara yıllar sonra baktığınızda hiç pişman olmazsınız emin olun.

 11. Ya Oyunlara Ne Demeli
 12. Tombalayı biliyorsunuz zaten. Bilmeyen mi var. Bu yıl tombalanın yanına başka bir oyun ekleyin. Öyle okey veya tavladan bahsetmiyoruz. Yani monopoly tarzı daha çok Amerika’da oynanan oyunlardan. Belki ilk başta zor gelecek. Hatta ilk kez oynadıysanız hiç bir şey anlamayacaksınız. Ancak değişik bir deneyimlemiş olursunuz. Belki anlamayacağınızı veya eğlenemeyeceğinizi baştan anlarsanız o halde o oyunu satın almazsınız. Mesela Scrabble tarzı kelime tamamlamaca oyunu daha çok hoşunuza gider.

 13. Az Ama Öz İçin
 14. Eğer yılbaşı gecesi hafiften çakırkeyf olmak isterseniz fena olmayabilir. Ama biraz argo deyişle içkileri birbirine karıştırırsanız veya içkiyi biraz fazla kaçırırsanız ertesi gün kötü bir başlangıç yaparsınız. Yılın ilk günü baş ağrısıyla veya bozuk mideyle uyanmak hiç hoş başlangıç olmaz. Az ama öz için. Hangi tür içkiyle başlamışsanız onunla devam edin.

 15. Torpilleri Hazırlayın
 16. Torpilsiz eğlence olmaz. Bayramlar seyranlarda torpil illaki zulalardan çıkarılıp sokaklarda patlatılmalı. Hele de tam 12’ye gireceğimiz dakikalarda. Tedariğinizi en az 1 gün önceden yapın. Çünkü biliyorsunuz son yıllarda her yerde satılmamaya başlandı torpil tarzı hafif patlayıcılar. Önerimiz maytap ve füze gibi eğlenceli patlayıcıları da dahil edin. Aman dikkat, sokaktan birileri geçerken atmayın, ne olur ne olmaz.

 17. İstanbul’da İseniz Şanslısınız
 18. İstanbul eğlencenin merkezi. İstanbul’un çoğu ilçe ve semtinde sokaklarda kutlanıyor yılbaşı gecesi. Ayrıca bol ışıklı süslemelerle eğlenceyi kat kat yaşıyorsunuz. Elbette İzmir veya Ankara belki Eskişehir için de geçerlidir. Ancak İstanbul’un yeri ayrı bir çok konuda olduğu gibi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz