Tüm Zamanların En İyi 10 Rock Şarkıcısı

0
2962
En İyi Yabancı Rock Şarkıcıları

Rock müziği bestelemenin kolay olduğunu düşünebilirsiniz. Yada rock-metal gibi türlere önyargılı olabilirsiniz. Kızgın sözlerle gitarı o yandan bu yana sallayan deli insanlar da görebilirsiniz, çılgın kıyafetler giymişlerde olabilir. Bunlar normal şeyler bunları anlamanın tek yolu empatidir. Müzik evrensel bir ilaç gibidir canınız sıkıldığında yada dünyadan biraz ayrı kalmak istediğinizde kulaklarınızı takıp ruhunuzu dizginlersiniz. Tabi konumuz tam olarak bu olmasada her müzik türünün farklı bir güzelliğini anlatmak istemiştim.

Asıl konumuza gelirsek bazı şarkıcılar – James Hetfield ve Lemmy Kilmister gibi – onlar Rock grupları için mükemmel bir sese sahipler. Ama bu onların mükemmel bir şarkıcı olduğu anlamına gelmez. Onlar karakterli ve ilham alınacak kişiler elbette ve teknik olarak onlar listenin en tepesinde bulunuyorlar.

Bütün modern rock şarkıcıları oldukça yetenekli olmalarına karşın bir gerçek varki eskinin yerinin kimse tutamaz. Çünkü bütün gitar melodileri ve davul soloları için enstrüman sesleri ve performansları rock ve metal müzikte çok önemlidir. Bu zamanların sanatçılarıda bunları yeterince başaramıyor. Siz ne düşünüyorsunuz gelin tartışalım ?

 

10. Jim Morrison – The Doors

Jim Morrison - The Doors - Yabancı Rock Şarkıcıları

Jım Morrison grubun büyük bir parçasıydı. Her zaman daha yukarıyı hedefliyorlardı, her zaman en üstte olmak istiyorlardı çok çalıştılar bunu başardılar. Onun performansı ve grubunun popülerliği gün geçtikçe daha büyük oldu.

 

9. Paul Rodgers – Free & Bad Company

Paul Rodgers - Free & Bad Company - Yabancı Rock Şarkıcıları

Onun sesinden ziyade gitardaki riffleri ile daha ünlenmiş olan Paul sahnedeki tavırlarıyla adından söz ettirmiştir.

 

8. Robert Plant – Led Zeppelin

Robert Plant - Led Zeppelin - Yabancı Rock Şarkıcıları

Robert Plant zamanında çok taklit edilmiştir bunun en basit örneği de Brian Johnson’dır. Onun sesi bir saksağın duyarlılığına sahiptir. Aradan yıllar geçmesine karşın yoğunlukla stilleri ve müzik ruhundan hiç bir şey kaybetmemiştir.

 

7. John Lennon – The Beatles

John Lennon - The Beatle - Yabancı Rock Şarkıcıları

John Lennon’un sesi samimi ve coşkulu olsada karizmatik olduğu anlamına gelmez. Sahne arkasında flört insanlara bağırması da onun en farklı özelliğiydi. Çoğu insandan daha kısık söylemeyi tercih ederdi, ama bu seçim onun müzik hayatına tahmin edebileceğinden daha fazla şey kattı.

 

6. Roy Orbison

Roy Orbison - Yabancı Rock Şarkıcıları

Rock müzik tarihinin ayırt edilebilen sesleri arasında Roy Orbison’da kuşkusuz vardı. Onun ayrı zamanda akıldan çıkmayan bir yakışıklılığı vardı. Onun temelindeki Rock yeteneği sayesinde sesindeki farklı dokular ve dokunuşlar tüyleri diken diken etmeye yeterdi bile.

 

5. Mick Jagger – The Rolling Stones

Mick Jagger - The Rolling Stones - Yabancı Rock Şarkıcıları

Teknik olarak onun yeteneği Rolling Stones’un solisti olsada daha üst seviyelerdeydi. O mükemmelliğin neredeyse tanımıydı.

 

4. Jeff Buckley

Jeff Buckley - Yabancı Rock Şarkıcıları

Kurt Cobaın gibi Jeff Buckley’inde sesi kuvvetlidir ve duygusunu hep müziklerine yansıtır. Onun bitmek bilmeyen enerjisi ondan gözlerinizi bir saniye bile ayırmamanıza sebep oluyor.

 

3. David Bowie

David Bowie - Yabancı Rock Şarkıcıları

Buckley gibi David Bowie’de sahnedeki performansından ziyade oldukça iyi ve eski bir vokal mucidi olarak bilinir. Ziggy Stardust şarkısında yarattığı etkileyici performans ile yıllarca adından söz ettirdi.

 

2. Elvis Presley

Elvis Presley - Yabancı Rock Şarkıcıları

Bir Dünya yıldızı olarak göz önüne alındığında onun yeteneğini ve karizmasını unutmak mümkün değil. Sesi ülkesinin mutluluk kaynağı gibiydi.

 

1. Freddie Mercury – Queen

Başkası nasıl olabilirdi ?

Freddie Mercury’nin sesi birçok dönüşümden geçti. Sesi o kadar değişkendi ki bir an slow söylediğini sanarsınız, sonra bir bakarsınız ki şiddetli ve duygulu sesi her yerde yankılanıyor. Hayatıını müziğe adayan birisini başa almasaydık ona karşı büyük bir saygısızlık yapmış olurduk.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz