Sitenizin Ziyaretçi Sayısını Yükseltme

1
2024
Sitenizin Ziyaretçileriniz Arttırmak

Hangi siteye sahip olursanız olun web sitesiyle ilgili deneyimleriniz ne kadar olursa olsun web sitesi sahibi iseniz soracağınız soru önce şu olur : sitemin ziyaretçisini nasıl arttırım. Amaç zaten bellidir, ziyaretçi sayınızı arttırıp ya reklamlardan para kazanmak ya da kurumsal bir firma iseniz müşteri kazanmak. Hangi düzeyde olursanız olun sorunuzun cevabını yazımızda inceledik.

Öncelikle bu yazımızda oldukça düz ilerleyerek gerekli bilgileri vereceğiz. Yani ayrıntıları bu yazımızda es geçeceğiz. Diğer yazımılarımızı takip ederseniz her madde için 10’larca yazı yazdığımızı / yazacağımızı göreceksiniz. O yazılardan eksik bilgilerinizi tamamlarsınız, yanlışlarınızı düzeltirsiniz ve yeni bilgiler öğrenirsiniz. Burada maddeler halinde ilerleyeceğiz.

1. Siteniz Gerçekten İyi mi ?

İlk maddemiz bu. Sitenizin gerçekten iyi olup olmadığını ölçmemiz lazım. Bunu ölçecek herhangi bir tam teşekküllü bir araç yok. Sadece çevrenizde bu işlerden anlayan birisine sormalısınız. Eğer böyle birisi yoksa iletişim sayfamızdan bize ulaşırsanız duruma göre yardımcı olabiliriz.

Sitenin iyi olması ne işimize yarar, diye soracak olursanız şöyle diyelim : ileriki maddelerde bir sürü şey anlatacağız ziyaretçi sayılarınızın artması için. Eğer başarılı olursanız yani sitenize istediğiniz sayılarda ziyaretçi gelirse sitenizi beğenmeleri lazım. Yoksa girer girmez çıkarlarsa o siteden hayır gelmez.

Bu konuda ufak bir tüyo paylaşalım. Eğer sitenizin ziyaretçi analizini yapan sayaç / analitik yazılımlarına bakarsanız orada sitede geçirilen zaman diye bir gösterge vardır. Oradaki süre mesela 4 dakikanın üzerindeyse ziyaretçileriniz ortalama 4 dakika kalıyorlar sitenizde demektir. Bu da bize göre fena değildir. Tabii haber sitesi sahibi iseniz 4 dakika çok azdır nispeten.

2. Sosyal Medyayı Kullanın. Gerçekten
  • Hile yapmadan güzelce sosyal medyayı kullanın. Basitçe şu adımları izleyin.
  • Facebook, Twitter gibi sitelerden hesabınızı açın.
  • Güzelce geliştirin. Yani ilk mesajlarınızı yazın, bilgileri doldurun, kişi ekleyin / arkadaş ekleyin.
  • Günlük olarak reklama girmeden mesajlar yazın. Yazdıklarınız dışarı açık olsun, kilitli olmasın.
  • Bunu bir süre devam ettirin. Bu sürede aşırıya kaçmadan hedef kitlenizdeki kişileri ekleyin. Bu şekilde listeniz artacaktır.
  • Belli bir süre sonra listenizdeki kişilerle sohbete girin. Eğer Facebook sayfası açmışsanız sayfa hayranlarınıza soru sorun. Web sitenizin görünümüyle ilgili olabilir, konu önerisi olabilir veya genel bir sohbet olabilir.
  • Artık bu gelinin noktada sitenize yazdığınız yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. İnsanların güvenini ne kadar kazanırsanız, ne kadar iyi bilgi verirseniz onlara ve ne kadar düzeyli iletişimde bulursanız sitenize gelip yazılarınızı okumaları ve yorum yapmaları o kadar artar. Tabii maddi kazancınızı da göz ardı etmeyin.
3. SEO Yaptırın

İnsanların öbek öbek SEO’ya yönelmelerinin bir sırrı, hikmeti var.SEO demek Google’da ilk sayfalarda çıkmanız demektir. Yani paslanmaz çelik işi ile ilgileniyorsanız Google’da o kelimeyi arayan kişiler (yani potansiyel müşterileriniz) sizin sitenizi ilk sayfada görmeleri demek. Bu da doğal olarak sizin sitenize tıklayıp gelmeleri demek. Bunu işte SEO yaptırarak sağlıyorsunuz. Tabii düzgün, kaliteli ve profesyonel bir çalışma olmalı. Yoksa maalesef sitenizi yukarıda görmek isterken ilk 50 sayfaya bile giremezsiniz. Hatta Google’dan ceza alıp bayağı bir süre o cezanın kalkmasını beklersiniz.

SEO çalışması için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz. Sitenin durumuna göre hangi SEO çalışması yapılması gerektiğini bizden öğrenebilir, kaliteli bir SEO çalışması için sunduğumuz SEO paketini alabilirsiniz.

4. Mail Gönderin

Ama öyle piyasada bir çok kişinin yanlış bilip söylediği şekilde toplu mail programı falan filan ile değil. Zaten toplu maili de sadece programlarla yapamazsınız.

Söylediğimiz yöntem basitçe şu şekildedir. Müşterilerinizin, potansiyel müşterilerinizin veya daha doğrusu hedef kitlenizin mail adresleri elinizde olmalıdır. Aylık bülten gönderebilirsiniz bu kişilere. Toplu mail olayına girmeyin zaten aylık bülten de bir bakıma toplu maildir. Eğer Google’da biraz araştırma yaparsanız aylık bülten gönderebileceğiniz ücretli ve ücretsiz mail servisleri bulacaksınız.

Mail gönderirken sakın ilk başlarda reklamınızı yapmayın. Tamamen bilgi odaklı mailler gönderin. Bir süre sonra göndereceğiniz maillerin alt kısımlarında yaptığınız işlerden, bitirdiğiniz işlere kadar reklam kokmayan bilgiler ekleyebilirsiniz.

5. Forumlarda Mesajlaşın

Alanınızda yayın yapan forum illaki vardır. Yoksa genel forumlarda alanınızla ilgili kategoriler vardır. Bu forumlara üye olarak başlangıçta herhangi bir yere linkinizi eklemeden paylaşımlarda bulunun. Meslektaşlarınızla iyi sohbetlere girin. Bir süre sonra kendinizi meslektaşlarınıza tanıtıp kabul ettirirsiniz. Bu size inanın ki güç sağlar. Ayrıca bir çok yeni şey de öğrenirsiniz. Bu güç ve yeni bilgilerle hedef kitlenize daha etkili ulaşmanız mümkün olur.

Belli süre sonra profilinize girip ayarlardan her mesajınızın altında görünecek şekilde imza kısmına web sitenizin linkini ekleyin. Belki en çok ziyaretçiyi bu forumlardan elde edersiniz. Hatta yazı ve hizmetlerinize yorum bile alabilirsiniz bu ziyaretlerden.

Forumlardan gelen ziyaretçilerin sadece meslektaşlarınız olduğunu sanmayın. Bu forumlarda hedef kitlenizden insanlar da bulunmakta.

Bir diğer madde olan Google Adwords ve Facebook reklam maddesini daha sonra ayrı bir yazıda inceleyeceğiz.

En önemli maddeleri yukarıda paylaştık. Bunları yaptığınızda emin olun sadece ufak tefek şeyler kalacaktır geriye ve onlara da pek rağbet etmek bile istemezsiniz. Çünkü tüm çalışmalar içinde bu yukarıdaki maddeler işin en az % 75’ini oluşturur bize göre.

Bol ve kaliteli ziyaretçili sitelere.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz