Siber Eğlence, Popmundo!

0
1910
Popmundo Türk Oyuncular - Popmundo Nasıl Oynanır

Popmundo, 2004 yılında internet kullanıcılarının beğenesine sunuldu. Kısa bir sürede dünya’nın dört bir yanında oynanmayan başlayan role-playing (rol yapma) oyunu Popmundo kısa sürede beğenileri üzerine topladı. Kullanıcıların beğenisine sunulduğu İlk zamanlar oyunun adı “Popomundo” idi. Fakat daha ispanyolca “popüler dünya” anlamına gelen “Popmundo” olarak değiştirildi. Oyun hiçbir zaman bilgisayara karşı oynanmaz. Etkileşim içinde olunan her karakter dünyanın farklı noktalarından oyunu oynayan sizler gibi gerçek oyunculardır. Oyun ilk kurulduğu zamanlar sadece müzik endüstrisi tabanlı oynanırken, daha sonrasında oyuna evlilik, ebeveynlik, politika vs. gibi kavramlar girmiş ve Popmundo, bir sanal hayat platformu halini gelmiştir. 2012 yılında oyun yeni arayüz (V2 beta) ve yeni özellikleriyle modernize edilip, oyuncuların beğenisine sunuldu.

Popmundo Oyunu

Oyunda, elinde hayallerinden başka bir şey olmayan sıradan bir kişi olarak başlarsınız. Birkaç şarkı bulup pratik yapıp, biraz çabalayıp birkaç konser verebilirsiniz ve kendi hayran kitlenizi oluşturmaya başlarsınız. Kartlarınızı doğru bir stratejide oynarsanız; kısa zamanda dünyayı turlamaya başlayacak, muhteşem konserler verip efsanevi albümlere imza atabilirsiniz! Görürsünüz attığınız her adım olay olacak! Tabi ki herkes muhteşem bir müzisyen olmak için biçilmiş kaftan değildir. Belki de iş hayatı, siyaset, tıp veya suç kariyerlerinden biri veya birkaçı sizin için daha uygun olabilir? İlginizi çekmedi mi? O zaman mutlu bir aile kurup, ailenizle bir sahil kasabasında güzel vakit geçirmeye ne dersiniz?

Popmundo Oyunu

Popmundo’daki çoğu senaryo gerçek yaşamdan esinlenerek tasarlanmıştır desem heralde yanlış olmaz. Her karakterin bizler gibi öğrenmesi ve geliştirmesi gereken beceriler vardır. Kişinin bu becerileri kısa bir sürede hakim olabilmesi için yüksek zeka kabiliyetine ihtiyacı vardır. Kişinin geliştirdiği yetenek, kendi zeka seviyesiyle bleli bir seviyeye kadar geliştirebiliyor; en yüksek seviyeye çıkarabilmek için belli bir seviye’den sonra üniversitede devam etmesi gerekiyor. Üniversitede yetenek ve zeka seviyesine göre öğretmen olabiliyorsunuz eğer o seviyede değilseniz öğrenci olup okul sıralarında biraz daha fazla vakit geçirebilirsiniz. Birde oyunun en değerli şeylerinden birisi olan “Deneyim Puanları” vardır. Deneyim puanlarınız çok değerlidir, pazar günleri oyunda yaptığınız aktivitelere göre 1-3 arası deneyim puanı ile ödüllendirilirsiniz. Deneyim puanları kişisel özelliklerinizi geliştirmenizi sağlar. Geliştirme önem sırasına göre; zeka, müzik kabiliyeti, çekicilik, dış görünüş ve vokal olarak deneyim puanlarınızı kullanabilirsiniz. Oyunun V2 versiyonu ile “Bünye, Güç ve Ustalık” özellikleri eklenmiştir. Çok yakın zamanda bu özelliklerde aktif olacaktır.

Popmundo Oyunu

Popmundo dünyasında 49 şehir bulunmaktadır. Türkiye’yi İstanbul, Ankara , İzmir , Antalya şehirleri temsil ediyor. Her şehirin görselinde ise, o şehire özgü görseller bulunuyor. Her şehirin yönetiminde vali, vali yardımcısı, emniyet müdürü, defterdar, baş yargıç vardır. Hepsi sizin gibi oyuncudur. Bu mesleklerin yanı sıra; ceo, avukat, doktor, polis, aşçı, barmen vs. meslekleri mevcuttur. Bunlara ek olarak; Eğer başarılı bir müzisyen iseniz bu meslekleri yaparken müzik kariyerinizi aynı şekilde devam ettirebilirsiniz.

Popmundo Oyunu

Oyunda ne kadar zaman harcadığımız tamamıyla size bağlı olan bir konudur. Oyuna çok fazla zaman ayıramayacaksınız üzülmeyin, karakteriniz kendisi ile her dakika ilgilenilmedi diye oturup ağlamaz. Oyunda olan bitenleri haftada birkaç defa kısa aralıklarla kontrol etmeniz ise, kariyerinizi geliştirmenize yetecektir. Diğer yandan, oyunla daha sık ilgilenen başka bir oyuncunun da anlık gelişmelerden haberdar olacağı içini haftada bir defa oyun ile ilgilenen başka bir oyuncuya göre bir adım daha önde olacağı da kaçınılmaz bir diğer gerçektir. Bu tercih tamamıyla gerçek hayattaki yaşam tarzınıza kalmış olan bir şeydir.

Abel Power (285312) ve Nicolas Flamel(696250) olarak biz bu mavi dünyadayız. Sizleride aramızda görmekten memnun oluruz.

Yazar: Cavlan Tatbul & Levent Hancı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz