Bizi Ekranlara Kilitleyen 4 Çizgi-Roman Uyarlaması Filmden Şok Edici Anlar

0
2103

Çizgi roman uyarlaması film çekerken yönetmenlerin ellerinde kullanabilecekleri epey bir malzeme var. Bir cilt olarak çizgi romanı konu almak isterseniz elinizde mükemmel bir hikaye oluşur. Zorlayıcı bir çizgi romanı bile bu yöntemle rahatlıkla çekebilirsiniz. Zack Synder gibi yönetmenler bu yöntemleri kullanarak ortaya Watchmen gibi güzel ve eşsiz bir film çıkartıyorlar.

Okuduğunuz çizgi romanı beyaz perdede görmek, olay örgüsünü tahmin etmek, tüylerinizi diken diken eden olayları herkesle aynı anda görmek anlatılamaz bir duygudur. Bu anlattığımız duygusal anlar filmleri izlemeyenler için Spoiler! içerir.

 

 

 

4. Bullseye! (Daredevil)

Bullseye! (Daredevil)

Ben Affleck‘in hayat verdiği Daredevil’ı aklımdan silmek isterdim çünkü film kötüydü. Hatta Daredevil şimdiye kadar yapılmış en feci süper kahraman filmi yolunda ilk sıralarda. Bu ikonik karakteri şu sıralar yaptıkları dizi ile kurtardılar. Teşekkürler Netflix. Film kendine yan karakterler getirerek saygısını az da olsa kazandırmış olsa da buna örnek verirsek Bullseye ve Elektra. Elektra’nın Bullseye tarafından öldürülmesi Daredevil çizgi romanından ziyade tarihteki en şok edici an olmuştur. Bu şok edici an Daredevil#181‘de meydana gelmiş ve bunun üstünden çok da zaman geçmeden Daredevil#190‘da yerini almıştır.

 

3. Do It! (Watchmen)

Do It! (Watchmen)

Diğer bir çizgi roman uyarlaması olan 300 Spartalı‘nın yönetmeni de olan Zack Synder, Alan Moore’un kült serisi Watchmen‘i mükemmel bir şekilde anlatmış ve uyarlamıştır. Bütçe sıkıntısı ve senaristlerin değişmesi ile boğuşmuş, ama bu zorlukların altından tecrübesi ve yeteneği ile inanılmaz şekilde kalkabilen Synder bize çok güzel film deneyimi sunmuştur ve çizgi roman samimiyetini gözler önüne sermiştir. Serideki en ilginç karakter olan Rorschach’ı, Jackie Earle Haley zekice canlandırmıştır ve onun ölümü beni epey şoka uğratmıştır.

 

2. Gwen’in Ölümü (The Amazing Spider-Man 2)

Gwen'in Ölümü (The Amazing Spider-Man 2)

Marc Webb‘ın 2012’de çektiği Spider-Man‘ın yeniden uyarlama -ki buna reboot diyoruz- serisinde göze çarpan önemli şeylerden biride Gwen Stacey’i Emma Stone‘un canlandırmış olmasıydı. Güzel oyuncu Andrew Garfield ile hoş bir kombinasyon içindeydiler. Yine de yavaş yavaş hikayenin sonuna gelince bu ölümün olacağını hepimiz tahmin edebiliyorduk. Bir teselli olarak Gwen Stacy’nin ölümü benzer bir şekilde çizgi romanda vurgulandı. Emma Stone’nun popülerisini de arttıran karakteri ekranlarda görmek isterdik.

 

1. I will break you! (The Dark Knight Rises)

I will break you! (The Dark Knight Rises)

Christopher Nolan’ın The Dark Knight serisi şu zamana kadar yapılmış en iyi uyarlamadır. Çizgi roman ile filmin uyumunu mükemmel yakalamış ve kazandığı Oscarlarda bunun en iyi habercisi olmuştur. Gerçek hayatın tüm inceliklerini önümüze seren ve çizgi romandaki bütün temel olayları çok güzel işlemiş oldu Nolan. Bu olaylardan bahsederken tabiki de Bane ve Batman‘in yer altındaki dövüşü akıllardan silinmeyen bir sahneydi. Bazı vahşi darbeler ile Bruce‘u nakavt eden ve sonrasında onun belini kıran Bane bizlere çizgi roman’dan uyarlama filmler arasında en ikonik şoku yaşattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz