Barış Manço Denilince Akla Gelen 10 Şey

2
2890
Barış Manço Denince Akla Gelen 10 Şey

Şunu bir açıklığa kavuşturalım 7’den 70’e her birimiz bir kere de olsa Barış Manço şarkısı dinlemişizdir. Genelde Anadolu Rock denilen müzik türünde özgün parçaları her eve girmiştir. Yaptığı televizyon programları, kendine has giyim tarzı, yüzükleri ve her zaman insana huzur veren gülümsemesiyle hepimizin gönlüne taht kurmuştur. 1 Şubat 1999 yılında  aramızdan ayrılmıştır, onu tanıyan ve tanımayan herkes epey bir hüzüne boğulmuştur. Türk müziğine damgasını vurmuş Barış Manço’nun ismi söylenince akla gelen ilk 10 bilgiyi paylaşalım.

1. 81300 Moda

Barış Manço - 81300 Moda

Barış Manço denilince ilk akla gelen televizyon programlarının sonundaki adresti. Kendi posta kodumuzu bilmezken “81300 Moda” adresini ezbere bilirdik.

Kadıköy Belediyesi, “Bir insan en son ne zaman bahsedilmekten vazgeçilirse, o zaman ölmüş sayılır” diyen Barış Manço’nun yaşadığı, eserlerini ürettiği evi yenileyerek, müze-ev haline dönüştürdü. Barış Manço denince akla gelebilecek birçok ayrıntı bir araya getirildi. Müzisyenin sanatçı kimliğinin yanı sıra farklı özelliklerini de yansıtan bir mekan oluşturuldu.

2. 7’den 77’ye

Barış Manço - 7'den 77'ye

7’den 77’ye ile Adam Olacak Çocuk programları ile bir dönemin televizyon tarihine damga vurdu. Dünyanın çeşitli ülke ve yörelerini gezip buraları bize kendine has üslubuyla anlatarak bilgi dağarcığımızı genişletti. Ayrıca çeşitli fuar, etkinlik ve karnavallardan yayınlar yapıp bugün bile çok fazla izlenmeyen programları taa o zamanlardan evimize yıllarca konuk etti.

3. Benim Rüyam

Barış Manço - Benim Rüyam Piyanosu

Manço’nun evinin salonda bulunan “Benim Rüyam” dediği bestelerini yaptığı piyanosu onunla bütünleşen bir diğer şey. Avusturya’dan fabrikasından bizzat kendisinin seçtiği ve içine imzasını atıp getirttiği piyanosu halen evinin salonunda yer alıyor.

4. Gizli Koleksiyoner

Barış Manço - Koleksiyonları

Manço’nun pek bilinmeyen yanlarından biri koleksiyoner kimliği. Barış Manço Evi’ndeki salonda Sadrazam Mithat Paşa’ya ait masa, bahü ve avize yer alıyor.

5. On parmağında on yüzük

Barış Manço'nun Yüzükleri

Barış Manço denilince 10 parmağına 10 yüzük takan, geniş kemerler kullanan, boynunda çeşitli kolyelerle uzun saçlı bir adam gelir akla. Evinde de genişçe bir yüzük koleksiyonu mevcut.

6. Adam Olacak Çocuk

Barış Manço - Adam Olacak Çocuk

Pazar günlerinin vazgeçilmeziydi Adam Olacak Çocuk programı. O dönemlerde çocuk olup da programa katılmak istemeyen olmuş mudur acaba? Hiç sanmıyoruz. Diş fırçalamak, ıspanak yemek, arabanın arka koltuğunda oturmak gibi önemli şeyleri yine çocukların ağzından çocuklara öğretti. Evindeki bir oda “Adam Olacak Çocuk” bölümü olarak düzenlendi.

7. Tarz Sahibi

Barış Manço Tarzı

Barış Manço kendine has giyim tarzıyla bütünleşen kıyafetleri ve giydiği kovboy çizmeleri, komik desenli kravatları ile akıllarda yer etmiştir. Farklı ve renkli giyim tarzıyla toplumun onu öyle kabul ettiği, sevdiği biridir Manço.

8. Kurtalan Ekspres

Barış Manço - Kurtalan Ekspress

Barış Manço’nun kurduğu müzik grubu Kurtalan Ekspres ile yaptığı müzikler, Barış Manço Evi’ni dolaşırken fonda sizlere eşlik ediyor. Aynı zamanda gruba ait müzik aletleri de kışlık bahçede yer alıyor.

9. Manço ve Japon Kültürü

Barış Manço ve Japon Kültürü

İlginçtir ki bir dönem Japonya’da Türkiye’den daha çok popüler olan sanatçımızdır Barış Manço.

Japonya’nın 14 şehrinde konsere hazırlanan sanatçı, kültürlerini ve dillerini öğrenmek için kimseye haber vermeden 10 gün öncesinden gitmiş. Sahneye çıktığında beyaz kimonosunu giymiş, saçlarını samuraylar gibi toplamış ve beline kılıcını kuşanmış Barış Manço. Sahnede bağdaş kurup oturduğunda Japonca konuşmaya başlamış. Sahnede kullanabileceği kadar öğrendiği Japoncası ile Japonların gönüllerinde taht kurmuştu.

10. Domates, Biber, Patlıcan

Barış Manço - Domates Biber Patlıcan

Yaptığı şarkılarla kimi zaman “Arkadaşım Eşek” gibi güldürdü, kimi zaman da “Süleyman” gibi düşündürttü. Manço’ya, “Domates Biber Patlıcan” diye şarkı olur mu? diyenler olmuştu ilk çıktığı yıllarda. Oysaki o dönemde Japonlara bile öğrenmişti bu parçayı. Şimdi evinin önünde domates, biber, patlıcan heykelleri yer alıyor.

2 YORUMLAR

  1. ah be Dönence’yi yazmayı unutmuşsunuz 🙂 İsterseniz zamanında yayınlanmış video klibi ve şarkı sözlerini şuradan bulabilirsiniz. Belki bu vesileyle dinlemek isteyen olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz