5 Milyon Gmail Şifresi Çalındı

1
1808
5 Milyon Gmail Şifresi Çalındı

Şu sitede verilen habere göre Google’ın ücretsiz mail servisi olan Gmail’e ait 5 milyon adet hesabın şifreleri çalındı. Şifreler ve hesaplar Rus Bitcoin forumunda herkese açık olarak yayınlandı. İçlerinde sizin de bilgileriniz olabilir.

İlk önerimiz gmail şifrenizi değiştirmeniz ve iki adımlı kimlik doğrulama sistemini aktif etmeniz. Ayrıca başka güvenlik açıklarına karşı sağlam bir şifre belirlemek (%q60BaGH&w4 gibi) önemli.

Araştırmalarımıza göre öncelikle şu adrese girip gmail adresinizin sızıp sızmadığını öğrenebilirsiniz. Her ihtimale karşı buradan kontrol ederken tam mail adresinizi yazmayın. * kullanın. Örnek olarak mail adresiniz mailadresim@gmail ise mailad***@gmail.com olarak yazın. Ancak bu kontrolün son olarak çalınan 5 milyon adet hesabı içerip içermediğini bilemiyoruz.

Bir başka kontrol ise 5 milyon adet hesabı (şifresiz) yükledikleri MEGA dosya paylaşım sitesine girip metin dosyasını indirmeniz ve dosya içinden mail adresinizi kontrol etmeniz. txt dosyasını indir Yine belirtelim ki dosyayı indirdikten sonra virüs taramısından geçirin (dosya büyük olduğu için geç açılır, normaldir)

Google bu hesapların eski kullanılmayan hesaplar olduğunu belirtse de söylenenlere göre %60’ı aktif hesaplardan oluşuyormuş.

1 Yorum

  1. Google’a da güvenemeyeceksen kime güveneceğiz ben anlamış değilim. Rus sitesini buldum galiba ama her şey rusça, ingilizce destekleri yok. Açık neydi, nasıldı, neye dikkat etmemiz gereken bir şey var mı bulamadım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz