2015 İçin En Temel ve Gerekli WordPress Eklentileri

1
3813
En Temel ve Gerekli Wordpress Eklentileri - 2015

Wordpres 2014’ü geçip 2015’e girdiğimiz Ocak ayında en çok kullanılan, en etkin, en profesyonel ve en güvenilir içerik yönetim sistemi (CMS). İster inanın ister inanmayın Kasım 2014’e göre WordPress 34.541 eklentiye sahip bu eklentiler toplamda 783 milyon kere indirilmiş durumda. Ne muazzam bir rakam ! Bu eklentilerin hemen hemen hepsinin ücretsiz olduğunu söylememize gerek yok herhalde. Böyle büyük bir sistem içinde hangi eklentileri kullanıp kullanmayacağımız konusunda kafamız karışıyor. O yüzden gelin 2015 yılı için güncel en temel ve en gerekli WordPress eklentilerini inceleyelim.

 1. Akismet (Yorum)
 2. Akismet - En Temel WordPress Eklentileri

  Bu eklenti gerçekten büyük işler başarıyor. Bu yüzden her WordPress kurulumunda otomatik olarak kurulu olarak geliyor eklentiler kısmında. Sadece sizin kayıt olmanız ve etkinleştirmeniz gerekiyor. Görevi ise blogunuzda yazdığınız yazılar için yapılan spam yorumları tespit ediyor ve ayrı bir kısımda tutuyor. Böylece sitenize girdiğiniz zaman 10’larca veya 100’lerce yorumu silmekle uğraşmıyorsunuz. Spam yorumlar kısmında Akismet’in yakaladığı yorumlara şöyle bir göz atıp tüm klasörü tek bir tıkla silebilirsiniz. Büyük kolaylık gerçekten.

 3. All in One SEO Pack (SEO)
 4. All in one SEO Pack - En Temel WordPress Eklentileri

  WordPress’te en çok kullanılan SEO eklentilerinden birisi budur. Gerçekten kolay kullanımlı SEO eklentisi. Sitenizdeki sayfa ve yazıların hatta kategorilerinizin meta bilgilerini (anahtar kelime ve açıklama) düzenlemenizi sağlar. Bununla da kalmaz sitenizin başlıklarını SEO ve Google arama sonuçlarına göre düzenlemenizi sağlar. Bunun yanında sitenizin SEO’su ile ilgili bir çok ayar barındırır.

 5. WordPress SEO by Yoast (SEO)
 6. Wordpress SEO by Yoast - En Temel WordPress Eklentileri

  Bu eklenti de SEO için en çok kullanılan ikinci eklenti. All in One SEO Pack eklentisi kadar güçlü. Hatta bazı noktalarda ondan daha etkili. Site haritası için ayrı bir eklentiye gerek kalmadan bu eklentiyle site haritası oluşturabiliyorsunuz. E-ticaret siteleri için desteklenmesi önemli bir artısı. Bu yazıyı okuduğunuz sitede bu eklentiyi kullanıyoruz. Ayarları bir üstteki SEO eklentisine göre çok daha fazla.

 7. Contact Form 7 (İletişim)
 8. Contact Form 7 - En Temel WordPress Eklentileri

  Sitenizde iletişim sayfanız için, iş başvuru sayfanız için, hizmet talebi toplamanız için hatta rezarvasyonlar için kullanabileceğiniz en temel eklentilerden. Her WordPress sitesinde illaki kullanılır desek yanlış olmaz. Conditional logic yani zincirleme seçim veya duruma göre diye çevirebileceğimiz özellik için biraz temel. Bunun için başka iletişim formu eklentileri mevcut ancak o noktaya gelene kadar Contact Form 7 işini çok güzel şekilde halledebiliyor. Bu arada unutmadan, formunuzu ve form öğelerini istediğiniz gibi stillendirebiliyorsunuz CSS beceriniz ile.

 9. Wordfence Security (Güvenlik)
 10. Wordfence Security - En Temel WordPress Eklentileri

  Hem güvenlik hem de performans eklentisi. Güvenlik eklentilerinin içinde en çok tercih edilen olmasının yanında tüm eklentiler içinde de ilk 10’da bulunan temel WordPress eklentisi. Sitenize giren ziyaretçi ve bot’ların gerçek zamanlı olarak göstermesinin yanında saldırı olduğunda belli bir IP veya IP aralığını engelleme özelliklerine sahip. Ayrıca temel düzeyde kaşeleme özelliği de bulunmakta. Sitenizi belli aralıklarla tarayarak zararlı bir dosyanın olup olmadığını da kontrol edebiliyorsunuz.

 11. W3 Total Cache (Performans)
 12. W3 Total Cache - En Temel WordPress Eklentileri

  Kaşeleme önemli bir durum. Sitenizin trafiğinin hızlı şekilde sömürülmesinin önüne geçerken site hızını da arttırmış oluyorsunuz bu eklentiyle. Ayrıca bu eklentiyle CSS, JS ve HTLML kodlarını da sıkıştırabiliyorsunuz (minify). Ancak bu özellik bir çok tema, eklentinin çalışmamasına neden olabiliyor. Eğer cloudflare sitesini kullanıyorsanız bu eklentiyi de yanına eklediğinizde bırakın sorun çıkmasını veya çakışmasını sitenizin hızı gözle görülür şekilde artıyor.

 13. NextGEN Gallery (Resim)
 14. Nextgen Gallery - En Temel WordPress Eklentileri

  Galeri eklentisi. En çok kullanılan hali ise sayfa içerisine görsellerinizi küçük resim (thumbnail) olarak sıra sıra ekleyip tıklandığı zaman lightbox ile büyük halinin gösterilmesidir. Gerçekten de WordPress’de eklentisiz lightbox ve galeri özellikleri yok. Gerçi temel bir galeri özelliği var ancak çok temel düzeyde olduğundan web kullanıcıları ve geliştiricileri NextGEN Gallery eklentisini tercih edebiliyor. İlk kullanımda biraz karışık gelse de bir kaç denemeyle rahatlıkla kullanmaya başlıyorsunuz. Ayrıca eklediğiniz görsellerin üzerine sitenizin damgasını otomatik yazabiliyorsunuz.

 15. WP Maintenance Mode (Bakım)
 16. Wp Maintenance Mode - En Temel WordPress Eklentileri

  Bir başka temel ve önemli eklenti daha. Sitenizde bakım yapacağınız zaman yani WordPress’i, temanızı veya eklentilerinizi güncelleyeceğiniz zaman sitenizin bozuk görünmemesi için bu eklentiyi kullanmalısınız. Sitenizde geri sayım modülü ve “Bakımdayız” başlıkları ve içerikleri atarak insanların sitenizi bozuk görmemesini sağlayabilirsiniz. Tabii bu arada sitenizin yönetim panelinden istediğiniz değişiklikleri yapıp sitenizin o anki halini siz yönetici olarak görebiliyorsunuz. Unutmadan söyleyelim ki uzun süre aktif kaldığı zaman Google’da sitenizin indekslerinin silinmesine neden olabilir.

 17. Disqus Comment System (Yorum)
 18. Disqus - En Temel WordPress Eklentileri

  WordPress’in her yazı ve sayfa için klasik yorum yapma özelliği mevcut. Hatta özel sayfa ve yazı türleri için ayrı PHP sayfası oluşturulduğunda yorumlama kodlarını oraya da entegre edebiliyoruz. Bu eklenti de aynı bu yönde işleve sahip. Ek olarak yapılan yorumları puanlama sistemi de mevcut. Her yorum yapan kişi Disqus yüklü sitelerde de aynı hesapla yorum yapabiliyor. Bu sayede kişi eğer izin vermişse tüm sitelerdeki tüm yorumları ayrıca okunabiliyor. Bunun yanında sosyal medya hesaplarını da Disqus hesabına ekleyebiliyor. Bu özelliklerinden dolayı bir çok haber sitesi Disqus eklentisini kullanıyor.

 19. WP-Optimize (Performans)
 20. Wp Optimize - En Temel WordPress Eklentileri

  Bu eklentiyle WordPress sitenizin veritabanına (database) bakım yapabilirsiniz. Gereksiz girdilerin temizlenmesi sonrasında veritabanınız hafifleyecek ve bu sayede siteniz daha performanslı çalışacak. Tabii bu, işin teorik yani. Pratik olarak her sitede olmayabilir. Eklentiyle veritabanınızdaki yazı revizyon kayıtlarını, onaylanmamış spam yorumları, silinmiş yorumları, Akismet’in yorumlardaki meta bilgisini, geribildirim kayıtlarını, silinmiş yazı/sayfa kayıtlarını temizleyebilirsiniz. Eğer bunları elle yani manuel yaparsanız eklentiye gerek kalmaz tabii.

 21. bbPress (Forum)
 22. bbPress - En Temel WordPress Eklentileri

  WordPress geliştiricileri tarafından oldukça sık kullanılan forum eklentisi. Başlı başına forum olarak hizmet veren vBulletin gibi forum sistemleri yanında belki biraz basit kalmakla birlikte sitesinde forum olmasını isteyen profesyonel site sahibi için gerekli çoğu özellikleri barındırıyor. Ayrıca kendine ait ayrı bir destek forumunun da olması daha yararlı kılıyor.

 23. MailChimp for WordPress (İletişim & Mail)
 24. Mailchimp - En Temel WordPress Eklentileri

  2015 ve önümüzdeki yıllarda mail aboneliği daha çok önem kazanacak. Çünkü sitenizde/blogunuzda veya sosyal medya hesaplarınızda yazamadığınız bir çok özel bilgiyi sitenize abone olan kişilerle paylaşmak isteyebiliyorsunuz. Bu bilgilerle, ziyaretçileriniz sitenize daha çok bağlanıp hizmetlerinizi veya ürünlerinizi satın almada daha istekli davranabiliyor. Bir bakıma hedef kitlenizle önemli bir bağ kurmuş oluyorsunuz. Bunu blogunuzda yazı yazarak da elde edebilirsiniz ancak bu, bir üst aşama. Bu eklentiyle de dünyaca ünlü mail gönderme sitesi Mailchimp’in sitenize abonelik formları eklemesini sağlıyorsunuz. Gerçi eklenti olmadan da MailChimp’in sitesine gidip HTML olarak abonelik kodlarını almanız mümkün.

 25. BackWPup Free (Bakım)
 26. BackWPup Free - En Temel WordPress Eklentileri

  Temel olarak sitenizi yedeklemenizi sağlar. wp-content klasörü de dahil olmak üzere WordPress kurulumunuzu kaydeder ve Dropbox, Ftp, S3 gibi harici kaynaklara yükler. Siteyi tekrar yüklemeniz gerektiğinde kaydedilmiş .zip dosyasını eklentiye tekrar tanıtarak kolayca halledebiliyorsunuz. Ayrıca, veritabanınızı kontrol eder, optimize eder ve temizler. Mail adresinize sitenize girişleri ve log dosyasını göndermesi de cabası.

 27. Shareaholic (Sosyal)
 28. Shareaholic - En Temel WordPress Eklentileri

  Bu kadar eklenti olur da sosyal paylaşım eklentisi olmaz mı ?! Olur tabii ki. Shareaholic çok kullanılan sosyal medya eklentilerinden. Ancak ilginç bir özelliği de şu: bu eklentiyi tüm özellikleriyle kullanmanız için kendi özel sitesinden kayıt olmanız ve bazı ayarları oradan yapmanız gerekiyor. Bu biraz can sıkıcı ama sosyal butonların üzerinde paylaşım sayılarının olması, yazı veya sayfanın hem altına hem üstüne ekleniyor olması, benzer yazılar özelliğinin olması, benzer yazılar kısmında reklam yayınlayarak para kazandırma olasılığının olması ve paylaşımların kayıtlarını görebilmeniz eklentiye büyük bir artı kazandırıyor.

 29. Share Buttons by AddToAny (Sosyal)
 30. Share Buttons by Addtoany - En Temel WordPress Eklentileri

  Yılların AddToAny sitesinin sosyal medya paylaşım eklentisi. Tanınmış olmasından dolayı uzun zamandan beri bir çok site sahibi tarafından kullanılıyor.

Bu temel WordPress eklentilerinin hepsini kullanmak zorunda değilsiniz. Ancak 100.000lerce kez indirilmiş olmasından, çok önemli işlevleri olmasından ve önemli özellikleri olmasından dolayı sitenizi geliştirirken göz önünde bulundurabilirsiniz.

Sizin kullandığınız veya bildiğiniz gözümüzden kaçan temel eklentiler varsa yorum kısmından duyurabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz