2014’ün En İyi Yabancı 10 Filmi +Fragmanlar

0
7061
Interstellar - Yıldızlararası (2014) Bilimkurgu Film

2015’e girmemize bir kaç gün kaldı. 2014’ün son günlerinde ve özellikle 2015’in ilk haftalarında listeler hazırlanır geçen yıl ile ilgili. Biz de doğal olarak 2014’le ilgili listeler hazırlayacağız. Bu ilk listemize sinema filmleriyle ilgili. 2014’ün en iyi filmlerini bir araya getirelim dedik. Tabii bir çok listede olduğu gibi bu liste de bazı okuyucularımız için tam düşündükleri gibi olmayabilir. Bence şu film de olmalıydı derseniz o halde yorum kısmından fikirlerinizi duymak isteriz. Listemizde özellikle bilimkurgu ve aksiyon filmleri ön planda. IMDB puanlarına, Sinemalar puanlarına baktığımızda hepsi de gerçekten çok yüksek puanları almış filmler. Bakalım listemizi beğenecek misiniz.

 1. Interstellar (Yıldızlararası)
 2. Interstellar - Yıldızlararası (2014) Bilimkurgu Film

  Türü : Bilimkurgu, Macera
  Yönetmen : Christopher Nolan
  Oyuncular : Matthew McConaughey, Anne Hathaway

  Konu : Filmin geçtiği yakın gelecekte yeryüzünde yaşam, artan kuraklık ve iklim değişiklikleri nedeniyle tehlikeye girmiştir. İnsan ırkı yok olma tehlikesiyle yüzyüzedir. Derken yeni keşfedilmiş bir solucandeliği, tüm insanlık için umut olur. Buradan geçip boyut değiştirerek daha önce hiçbir insanoğlunun erişemediği yerlere ulaşmak ve insanoğlunun yeni yaşam alanlarını araştırmak ise bir grup astronot-kaşife kalır. Bu kaşifler, geçen 1 saatin dünyadaki 7 yıla bedel olduğu ortamda hem hızlı ve cesur olmak zorunda kalacaklardır.

  Fragman
  IMDB – 8.9
  Sinemalar – 8.9
  Ekşisözlük

 3. The Grand Budapest (Büyük Budapeşte Oteli)
 4. The Grand Budapest - Büyük Budapeşte Oteli (2014) Komedi Macera Filmi

  Türü : Macera, Komedi
  Yönetmen : Wes Anderson
  Oyuncular : Ralph Fiennes, F. Murray Abraham, Jude Law, Edward Norton, Tony Revolori,

  Konu : İki savaş arasındaki dönemde ünlü bir Avrupa otelinde kapı görevlisi olarak çalışan Gustave H ile lobi görevlisi Mustafa’nın arkadaşlık hikayesine odaklanıyor.

  Fragman
  IMDB – 8.1
  Sinemalar – 7.8
  Ekşisözlük

 5. Guardians Of The Galaxy (Galaksinin Koruyucuları)
 6. Guardians Of The Galaxy - Galaksinin Koruyucuları (2014) Bilimkurgu Film

  Türü : Aksiyon, Bilimkurgu
  Yönetmen : James Gunn
  Oyuncular : Chris Pratt, Vin Diesel, Bradley Cooper

  Konu : Marvel’ın aksiyon dolu, destansı uzay macerası “Galaksinin Koruyucuları”, Marvel sinema evrenini, maceracı Peter Quill’in, tüm evreni tehdit eden ihtiraslara sahip bir kötü adam olan Ronan’ın gıpta ettiği esrarengiz bir küreyi çalıp, amansız bir insan avının hedefi olduğu kainata doğru genişletiyor. Quill, inatçı Ronan’dan kurtulabilmek için birbirleriyle hiç benzeşmeyen dört uyumsuz kişiden oluşan bir ekiple zorlu bir ortaklığa soyunuyor: Silah taşıyan Rakun Rocket, ağaca benzer bir insansı olan Groot, ölümcül ve gizemli Gamora ve intikam ateşiyle yanıp tutuşan Yokedici Drax. Ama Quill kürenin gerçek gücünü kainata karşı taşıdığı tehlikeyi fark ettiğinde, bir tarafta galaksinin kader dengesi dururken, diğer tarafta, son ve çaresiz bir karşılaşma için ayaktakımı düşmanlarını toplamak üzere, elinden geleni yapması gerekiyor.

  Fragman
  IMDB – 8.3
  Sinemalar – 8.5
  Ekşisözlük

 7. Captain America: The Winter Soldier (Kaptan Amerika: Kış Askeri)
 8. Captain America: The Winter Soldier - Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014) Aksiyon Filmi

  Türü : Aksiyon, Bilimkurgu
  Yönetmen : Anthony Russo, Joe Russo
  Oyuncular : Chris Evans, Samuel L. Jackson, Scarlett Johansson

  Konu : Kaptan Amerika’yı, Yenilmezler ile birlikte New York’ta yaşanan dehşet verici olayların ardından Washington D.C.’de huzur içinde yaşarken ve modern dünyaya uyum sağlamaya çalışırken buluyoruz.

  S.H.I.E.L.D. üyesi bir arkadaşı saldırıya uğrayınca Steve, dünyayı tehlikeye atan bir entrika ağının içine çekilir. Kara Dul (Black Widow) ile güçlerini birleştiren Kaptan Amerika, kendisini susturmak için gönderilen profesyonel katillerle savaşırken bir yandan da giderek genişleyen bir komployu ortaya çıkarmak için çabalamaktadır. Bu kötü niyetli oyunun foyası meydana çıkınca Kaptan Amerika ve Kara Dul yeni arkadaşları Falcon’dan yardım isterler. Fakat kısa süre sonra kendilerini hiç beklenmedik ve zorlu bir düşmanla; Kış Askeri ile karşı karşıya bulurlar.

  Fragman
  Imdb – 7.8
  Sinemalar – 8.3
  Ekşisözlük

 9. The Lego Movie (Lego Filmi)
 10. The Lego Movie - Lego Filmi (2014) Animasyon Filmi

  Türü : Animasyon, Aksiyon
  Yönetmen : Phil Lord, Christopher Miller
  Oyuncular : Will Arnett, Elizabeth Banks, Alison Brie

  Konu : 3D formatında ve bilgisayar animasyonu olarak hazırlanacak macerada; sıradan, kurallara her zaman uyan, ortalama bir LEGO minifigürü olan Emmet adlı karakterin, yanlışlıkla dünyayı kurtaracak en sıra dışı kişi olarak tanınması konu ediliyor.

  Fragman
  Imdb – 7.9
  Sinemalar – 7.8
  Ekşisözlük

 11. Edge of Tomorrow (Yarının Sınırında)
 12. Edge of Tomorrow - Yarının Sınırında (2014) Bilimkurgu Film

  Türü : Bilimkurgu, Aksiyon
  Yönetmen : Doug Liman
  Oyuncular : Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton

  Konu : Uzaylıların dünyaya saldırması üzerine dünyadaki ordular birleşir ve uzaylılara karşı savaşmaya başlar. Bill Cage, hiç savaşmamış tecrübesiz bir kumandandır ve kendisine intihar görevi verilir. Daha ilk hamlede öldürülen Cage, dirilip tekrar dünyaya gelir ve kendisini sürekli ölüp dirildiği bir zaman döngüsünün içinde bulur. Bu sayede sürekli aynı gün içerisinde dirilip geri dönerek her seferinde daha güçlü bir şekilde mücadele edecektir.

  Fragman
  Imdb – 8.0
  Sinemalar – 8.5
  Ekşisözlük

 13. X-Men: Days of Future Past (X-Men Geçmiş Günler Gelecek)
 14. X-Men: Days of Future Past - X-Men Geçmiş Günler Gelecek (2014) Aksiyon Filmi

  Türü :
  Yönetmen :
  Oyuncular :

  Konu : Süper kahramanlar ekibi X-Men, dünyayı bu büyük felaketin etkilerinden korumak üzere Wolverine’i zamanda yolculukla geçmişe gönderir ve bu vahim olayı engelleye çalışır. Amaç, dünyadaki tüm canlı türlerinin geleceğine yön veren önemli bir tarihi olayı engellemektir. Kahramanlarımız, gençlik günlerindeki halleriyle omuz omuza çarpışmak, hem geçmişte hem de günümüzde büyük bir mücadele vermek zorundadır.
  Bryan Singer’ın yönettiği filmin yıldızlarla bezeli kadrosunda Hugh Jackman, Jennifer Lawrence, Ian McKellen, Michael Fassbender ve Anna Paquin gibi isimler öne çıkıyor.

  Fragman
  Imdb – 8.1
  Sinemalar – 8.5
  Ekşisözlük

 15. Gone Girl (Kayıp Kız)
 16. Gone Girl - Kayıp Kız (2014) Dram Gizem Filmi

  Türü : Drama, Gizem
  Yönetmen : David Fincher
  Oyuncular : Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris

  Konu : Nick Dunne (Ben Affleck), 5. evlilik yıldönümlerine kısa bir zaman kala eşi Amy’nin (Rosamund Pike) kaybolduğunu duyurur. Basın olaya büyük ilgi gösterir, polis seferber olur ancak kayıp kadın bulunamaz. Bu durum Nick’in üzerindeki baskıyı artırır, yalanları ve tutarsızlıkları göze batmaya başlar. Herkesin aklına tek bir ihtimal gelmektedir: Amy’i eşi Nick öldürmüş olabilir midir?

  Fragman
  Imdb – 8.3
  Sinemalar – 8.2
  Ekşisözlük

 17. Boyhood (Çocukluk)
 18. Boyhood - Çocukluk (2014) Dram Filmi

  Türü : Dram
  Yönetmen : Richard Linklater
  Oyuncular : Ellar Coltrane, Patricia Arquette, Ethan Hawke

  Konu : Before Sunrise, Before Sunset ve Before Sunset’ten oluşan üçlemesiyle sinemaseverlerin gönlünde taht kuran Richard Linklater’ın, 2002 yılından beri her sene 4 oyuncusuyla buluşarak çektiği Çocukluk’un Çekimleri 12 yıldır sürüyor.Ellar Coltrane’in canlandırdığı Mason adlı bir çocuğun ilk okul yıllarından koleje girmesine kadar olan süreçteki büyümesine tanıklık ettiğimiz film, onun bir yandan boşanmış anne ve babasıyla yaşadıklarına odaklanırken, bir yandan da Linklater’in kendi kızı Lorelei Linklater’ın canlandırdığı sinir bozucu kız kardeşi Samantha ile olan ilişkisine dikkat kesiliyor. Mason’a çocukluktan ergenliğe geçişteki 12 yıllık yolculuğunda eşlik ettiğimiz Çocukluk; bize hiç çaktırmadan deneyimin, büyümenin, değişen ve kaçan anların benzersizliğini anımsatıyor.

  Fragman
  Imdb – 8.4
  Sinemalar – 8.0
  Ekşisözlük

 19. Nightcrawler (Gece Vurgunu)
 20. Nightcrawler - Gece Vurgunu (2014) Cinayet Filmi

  Türü : Cinayet
  Yönetmen : Dan Gilroy
  Oyuncular : Jake Gyllenhaal, Rene Russo, Bill Paxton

  Konu : Hırslı bir genç olan Lou Bloom (Jake Gyllenhaal), Los Angeles’ta polis muhabirliği yapmaya başlar. Sürekli kazaları, cinayetleri ve buna benzer felaketleri kovalayan bir kamera ekibinin de katılımıyla, Lou yavaş yavaş suç dünyasına girmeye başlar. Ve zamanla birlikte seyirci olmakla suçları işleyen olmak arasında sınır giderek belirsiz bir hal alır.

  Fragman
  Imdb – 8.1
  Sinemalar – 7.6
  Ekşisözlük

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz